Reakce MŠMT na Rakovnickou výzvu

čtvrtek 2. února 2012 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš nesouhlasí s argumenty proti novému financování regionálního školství, které se objevily v petici Rakovnická výzva. Tu inicioval senátor Marcel Chládek.

Návrh nového modelu financování regionálního školství prošel v říjnu loňského roku poradou ekonomických ministrů a všichni jej akceptovali. Momentálně prochází připomínkami pracovní skupiny, kterou tvoří jak zástupci ministerstva školství, tak zástupci Asociace krajů, Svazu měst a obcí ČR a Sdružení městských samospráv. Ti se návrhem detailně zabývají a připravují finální podobu nového financování regionálního školství, které by mělo efektivněji využívat peníze ve vzdělávání, zvýšit kvalitu výuky a hlavně zastavit „nasávací efekt“ některých škol.

„Tato výzva je každopádně předčasná, nekoordinovaná a v tuto chvíli v ní nenacházím smysl. Osobně se velice rád s iniciátory výzvy setkám a o výsledné podobě nového financování regionálního školství můžeme společně jednat,“ reagoval ministr školství Josef Dobeš.

V současnosti jsou školy financovány normativem na žáka. Těch je podle druhu a stupně školy velké množství. Jelikož finance přerozdělují krajské úřady, které mají navíc vlastní normativy, dochází k tomu, že školy stejného zaměření dostávají v různých krajích jiný obnos. Současné financování lze proto označit za nepřehledné, neefektivní a nespravedlivé.

Novým financováním chce ministerstvo školství toto odbourat a zaměřit se na kvalitu vzdělávání a strukturu škol v malých městech a obcích, a také podpořit inkluzívní vzdělávání.

Vzhledem k důležitosti malotřídních škol pro zachování aktivního života v menších obcích hodlá ministerstvo podpořit fungování prvního stupně tak, že v malotřídkách bude takzvaný optimální počet žáků na třídu nižší než v běžných školách, tudíž by se nemělo stát, že by školy plošně zanikaly.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
2. února 2012 v 18:37  

"Novým financováním chce ministerstvo školství toto odbourat a zaměřit se na kvalitu vzdělávání a strukturu škol v malých městech a obcích, a také podpořit inkluzívní vzdělávání."

Jak to mám jenom říct, .. aby mě nezavřeli?

ehmm ..
"Kdo umí se slovíčky laškovati, snadno z nich nadělá děvky!" (Shakespeare)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.