Mezinárodní akademie středoevropských škol startuje novou soutěž

pátek 10. února 2012 ·

Tématem letošního ročníku soutěže mezinárodních projektů je mediální gramotnost. Soutěž je organizována Akademií středoevropských škol - aces, která patří k největším školním sítím v regionu. Česká republika je jednou z 15 účastnických zemí.


Masová média - a zvláště digitální média - nabízejí široký přístup k informacím a novým způsobům zapojování se do společnosti, politiky a kultury, ale zároveň sebou nesou riziko manipulace.

Kyber-šikana, zneužití soukromí, osobních práv nebo autorských práv, to jsou pouze některé z problémů, které zde mohou vznikat. Mediální gramotnost je zásadním faktorem pro aktivní občanství v dnešní informační společnosti: je to soubor kompetencí, které umožňují lidem mít přístup ke stále rostoucímu objemu zpráv a informací zprostředkovaných obrazem, textem i zvukem, analyzovat je, hodnotit a vzájemně o nich komunikovat. Mediální vzdělání umožňuje rozvoj těchto schopností tak, aby studenti byli rozumnými spotřebiteli a tvořivými pracovníky. Proto je tématem letošního roku mediální gramotnost. Soutěž tak vyzývá školy, aby podpořily studenty v analýze mediálního obsahu a k vytvoření a distribuci svého vlastního mediálního produktu.

Hledají se české školy!

Vyzýváme školy z celé České republiky, aby si našly partnerskou školu a přihlásily se. Uzávěrka přihlášek návrhů projektů je 30. dubna 2012. Mezinárodní porota následně vybere nejlepší projekty a ocení výherce grantem. Školy projekt zrealizují společně s partnery a budou podporovány během celé doby realizace, včetně účasti na mezinárodním setkání.

Na webových stránkách www.aces.or.at je seznam škol, který pomůže jednotlivým školám najít vhodné partnery s ohledem na zaměření projektů.

Aces - Akademie středoevropských škol

Školní síť aces byla založena Nadací ERSTE v roce 2006. Iniciativu koordinují neziskové organizace Interkulturelles Zentrum (Rakousko) a VČELÍ DOM (Slovenská republika) a podporují ji ministerstva školství všech 15 zúčastněných zemí. Jejím cílem je zprostředkovat mezikulturní dialog a spolupráci mladých lidí, vytvořit stálou síť pro sdílení znalostí, vzájemné vzdělávání a inovace. Programu aces se k dnešnímu dni zúčastnilo na 20 000 studentů a 2 500 učitelů.

Téma soutěžního projektu: "Reality Check - How we perceive and construct the world through media"

Podání přihlášek: do 30. dubna 2012

Partnerské země: Albánie, Bosna a Herzegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, Rakousko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko

Kontakt: Interkulturelles Zentrum, Reinhard Eckert: reinhard.eckert@iz.or.at, T: +43 (0)1/586 7544

Detailní informace o Akademii středoevropských škol: www.aces.or.at

Nadace ERSTE

Nadace ERSTE vznikla v roce 2003 z Erste Oesterreichische Spar-Case, první rakouské spořitelny. Nadace ERSTE je hlavním akcionářem Erste Group. Nadace investuje část svých dividend do rozvoje společnosti v Rakousku a ve střední a jihovýchodní Evropě. Podporuje sociální soudržnost a angažovanost v oblasti občanské společnosti; jejím cílem je sdružovat lidi a šířit znalosti o nedávné historii regionu, který prošel po roce 1989 dramatickými změnami. Jako aktivní nadace rozvíjí své vlastní projekty v rámci tří programů: Sociální rozvoj, Kultura a Evropa.

Více informací: www.erstestiftung.org

Interkulturelles Zentrum

Interkulturelles Zentrum (IZ) je nezávislá nezisková organizace se sídlem ve Vídni. Od roku 1987 IZ podporuje mezinárodní partnerství se školami, přeshraniční spolupráci na poli vzdělání, mezinárodní práci s mládeží, stejně jako vzdělávání a management diverzity napříč kulturami v Rakousku i v jiných zemích. Významné projekty jako aces nebo YouthNET podporují mezikulturní dialog zemí Evropské unie se zeměmi východní a jihovýchodní Evropy. Od ledna 2007 je Interkulturelles Zentrum hostitelem Národní agentury pro program EU „Youth in Action". V současnosti pracuje pro IZ celkem 21 lidí, dále je podporováno výkonnou radou a čestným managementem.

Další informace na: www.iz.or.at

VČELÍ DOM

VČELÍ DOM je neziskové občanské sdružení ustavené v květnu 2009 v Bratislavě s cílem podporovat a rozvíjet iniciativy, které společnosti pomáhají vyrovnávat se s náročnými úkoly nové sjednocené Evropy. Sdružení hraje aktivní úlohu ve zprostředkování existujících zdrojů a vytváření nových, takových, které mohou stimulovat kulturní a společenský život ve Slovenské republice a v dalších zemích, zvláště ve střední a jihovýchodní Evropě. Úsilí sdružení VČELÍ DOM je zaměřeno na rozvíjení strategií, vytváření programů a na podporu a organizaci všeobecně prospěšných projektů na Slovensku i v dalších zemích. Důležitými cíli sdružení jsou posílení občanské společnosti a dialog v rámci Evropy.

Více informací na: www.vcelidom.sk

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.