ČSSD k plánům ministra školství Josefa Dobeše redukovat praktické základní školy

pátek 3. února 2012 ·

„ČSSD jednoznačně podporuje inkluzivní vzdělávání, ale hromadné rušení základních škol praktických by nadělalo více škody než užitku. Žádám vládu o citlivý přístup k řešení této problematiky,“ uvedl stínový ministr školství a senátor ČSSD Marcel Chládek.


„Podle mého názoru toto opatření nelze plošně realizovat, neboť rodiče musí mít volbu, které zařízení zvolí pro vzdělávání svých dětí. Mají-li ji rodiče dětí talentovaných, musí mít stejnou možnost i rodiče dětí lehce mentálně handicapovaných,“ doplnila poslankyně a předsedkyně Podvýboru pro regionální školství PS P ČR Vlasta Bohdalová.

Stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti za ČSSD Michaela Marksová-Tominová k celé věci dodala: "Než se přistoupí k rušení základních škol praktických, je třeba především změnit podmínky na základních školách ´běžného typu´, a to potrvá určitě déle, než tři roky. Do ZŠ praktických, tedy do vzdělávacího programu pro lehce mentálně postižené, jsou nadměrně a neprávem zařazovány především romské děti ze sociálně vyloučených lokalit. Aby se opožděný sociokulturní vývoj těchto dětí nezaměňoval s lehkým mentálním postižením a aby rodiče dětí z většinové populace nechali své děti na základní škole i poté, co tam přibude hodně dětí romských, to musí být předmětem trpělivé každodenní komunitní práce. Jestliže obce takové aktivity podporovat nebudou, pak není reforma možná."

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.