Jana Zárubová: Online na myšlenkové mapy

pondělí 9. ledna 2012 ·


 Ve výuce se stále více prosazuje využívání myšlenkových nebo pojmových map. Chcete-li se o myšlenkových mapách dovědět něco více, určitě navštivte web Myšlenkové mapy, kde najdete, jak je tvořit nebo k čemu se dají využívat. Pokud chcete vidět, jak myšlenkové mapy vypadají, určitě se podívejte na Mind map library nebo navštivte některý z odkazů uvedených v článku Michala Černého Kde hledat inspiraci pro myšlenkové mapy.Myšlenkovými mapami se zabývá také Inspiromat na Metodickém portálu Rvp a v článcích [1], [2] na webu WORKaholic BLOGuje Lukáše Bajera se můžete inspirovat při jejich použití ve výuce.

Protože jsou jsou ve škole stále ve větší a větší oblibě aplikace webu2.0, podívejme se, jak tedy na myšlenkové mapy online a pokud možno zdarma.
Bubbl - jednoduchá aplikace pro tvorbu myšlenkových map, jejíž použití je rychlé. Můžete pracovat bez registrace. Nabízí jednoduchá nastavení barvy a velikosti písma. Výslednou mapu si můžete uložit jako obrázek nebo rovnou vytisknout. Registrace je bezplatná a získáte navíc možnost svoji mapu si uložit online a kdykoli se k ní vracet, nebo také možnost vložit ji na svůj web. Bubbl umožňuje pouze vkládání textu.   

MindMeister - registrace je zdarma a lze také využít přihlášení přes účet Googlu nebo Facebooku, který většina žáků, alespoň ve vyšších ročnících, má. Umožňuje vkládání obrázků z připravené galerie nebo z internetu. V neplacené verzi je nastavení spolupráce omezeno. Spolupracovat mohou buď všichni, kteří se na mapu dostanou, nebo nikdo. Ve výuce nám zřejmě toto vadit nebude, protože zapojení náhodného návštěvníka je značně nepravděpodobné a vždy po práci lze zase přenastavit práva. Mapu lze sdílet na web. Free verze je ovšem omezena jen na 3 mapy. Existují i aplikace pro Android a iPhone, které jsou zdarma.
Mindomo -  stejně jako u MindMeister je registrace zdarma a také lze využít přihlášení přes účet Googlu nebo Facebooku. Umožňuje vkládat nejen obrázky z internetu a odkazy, ale i videa z Youtube. Pomocí emailu můžete přizvat ke spolupráci další tvůrce. Pokud používáte program Freemind, je možné soubory z tohoto programu importovat do aplikace Mindomo a následně upravovat. Výslednou mapu lze uložit (až 7 map ve free verzi), exportovat jako obrázek nebo přímo sdílet na web.

Slatebox - klady a zápory Slateboxu jsou uvedeny v PEPOUŠově nápadníku v článku

Wisemapping - aplikace k použití již na jedno kliknutí.  Ihned lze začít pracovat. Bez registrace ale nelze mapu uložit, registrace je však zdarma a rychlá. Aplikace nabízí možnost exportu i do vektrového soubor. Je vhodná pro tvorbu textových myšlenkových map. Nelze přidávat obrázky, pouze přednastavené ikony nebo poznámky.
Mind42 - vyžaduje registraci, která je zdarma. Potom již můžete program plně využívat. Lze vkládat obrázky a odkazy a k tvorbě přizvat spolupracovníky. Výslednou mapu můžete exportovat ve formátech rtf, pdf, png, jpeg a nebo do souborů programu Free Mind. Lze ji také integrovat do vlastního webu.

Lucidchart - je aplikace, která také může sloužit k tvorbě myšlenkových map, ikdyž její využití je mnohem širší. Je určena pro tvorbu velkého množství různých diagramů (vývojové, organizační, Wennovy, mapy webových stránek), umožňuje výběr ze stovek různých tvarů, vytahování linií z jakéhokoli objektu, při vkládání vlastních obrázků podporuje metodu drag and drop. Export je možný jako obrázek.
Gliffy - aplikace podobně jako Lucidchart umožňuje nejen tvorbu myšlenkových map, ale mnoha dalších diagramů a schémat. Nabízí i možnost tvorby interiérového designu. Ve verzi pro vyzkoušení lze začít používat okamžitě bez jakékoli registrace. 
Cacoo - aplikace, u které se musíte registrovat, ale opět lze využít účty Google a Facebook. Velmi příjemná je možnost nastavení češtiny. Stejně jako dvě předchozí aplikace má velké množství šablon, takže ji lze použít mnoha způsoby. Umožňuje export i ve formě obrázku. Dále nabízí i možnost online spolupráce a umístění výsledného díla na web. Ve free verzi je možné mít 25 listů v jediné složce a spolupracovat s 15 uživateli.
Glinkr - jednoduchá aplikace na tvorbu myšlenkových map. Lze omezeně vyzkoušet bez registrace, ta je ale jednoduchá a zdarma. Program je publikován pod licencí GPL3.  
Comapping - i pro vyzkoušení je nutná registrace. Lze vkládat text a ikony. Nabízí velké množství různých typů exportu výsledné mapy včetně vektorového souboru nebo souboru programu Freemind.   
Spiderscribe -  Velmi pěkně vyhlížející aplikace, která je zatím, v beta verzi zdarma. Po jednoduché registraci, lze tvořit mapu, do které lze vkládat nejen text a obrázky, ale i celé textové soubory a mapová okénka.Lze přidávat spolupracovníky a publikovat na webu.
Text2mindmap - nástroj pro rychlou tvorbu jednoduchých myšlenkových map. Použitelný ihned, bez registrace. Oproti ostatním zde uvedeným aplikacím nevytváříte přímo myšlenkovou mapu, ale vlastně strukturovaný text, který známe například z textových editorů pod názvem seznam s odrážkami. Tento text se pak následně konvertuje do myšlenkové mapy. Aplikace nabízí jen velmi omezené možnosti nastavení a ovlivnění umístění textu. Mapu lze uložit jen jako obrázek. Nenabízí žádnou možnost sdílení a spolupráce online. Její uplatnění vidím hlavně v ukázce, jak myšlenková mapa vypadá. V případě, že již máme předem připravený strukturovaný text, je její vytvoření totiž otázkou sekund.

Převzato z blogu autorky Informační technologie ve výuce

3 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. ledna 2012 v 18:48  

Ty myšlenkové mapy jsou pěkné matení myslů. Nu což, inovátorům zdar.

Anonymní řekl(a)...
11. ledna 2012 v 14:01  

"Ve výuce se stále více prosazuje využívání myšlenkových nebo pojmových map."

Jak jste na to přišla paní Zárubová.

Anonymní řekl(a)...
12. ledna 2012 v 22:09  

Protože třeba já jsem FreeMind využil a moji žáci tedy alespoň vědí, že mm existují a případně je mohou využít. Cokoli a kohokoli shazovat umíme všichni...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.