Film o Nicholasi Wintonovi míří do škol

sobota 25. června 2011 ·

Projekt Nickyho rodina je interaktivním projektem pro základní a střední školy a navazuje na cyklus filmů Nicholase Wintona, který před vypuknutím II. světové války zachránil 669 českých a slovenských dětí a jehož příběh inspiroval celý svět.Vzdělávací akce by se měla na základních a středních školách uskutečnit už v průběhu tohoto roku a odstartuje dokumentárním filmem Nickyho rodina, který uzavírá cyklus filmů o nejznámějším zachránci z II. světové války. „Vidím, že poselství mého příběhu je velmi oceňované. Mladí lidé v České republice jsou inspirování k pozitivnímu jednání a myšlení. Kéž by se toto poselství všeobecně přijalo a náš svět by se stal lepším místem,“ vzkázal českým divákům dnes již 102 letý Sir Nicholas Winton.

Film Nickyho rodina odhaluje tajemství záchranné akce, která nemá v novodobé historii obdoby. „Věřím, že film může být jakýmsi startovacím blokem, s jehož pomocí se to dobré, co je v nás, může dostat na povrch,“ řekl o filmu jeho režisér Matěj Mináč s tím, že v České republice ve školních osnovách ještě stále není zakomponovaný charitativní element, který může výrazně obohatit život studentů. „Náš vzdělávací projekt by mohl být úvodem do této problematiky,“ připomíná režisér.

Vzdělávací aktivity v souvislosti s projektem podpořilo také Ministerstvo školství v roce 2011 částkou 280 000 korun a hodlá v něm pokračovat až do roku 2013. „Považuji za velmi důležité a edukativní, aby se film Nickyho rodina dostal do českých škol. Snímek by měl motivovat studenty k tomu, aby se aktivně zajímali o problematiku rasismu, xenofobie a náboženské nesnášenlivosti, která je ve světě stále aktuální,“ doplnil ministr školství Josef Dobeš, který projektu udělil svoji záštitu. Na vzdělávací projekt upozornila před nedávnem ve svém dopise panu ministrovi předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová: „Tento snímek ve mně zanechal velmi hluboký dojem, neboť mi opět nabídnul možnost přemýšlet o síle činu jedince v podmínkách, které jsou extrémní a i z dnešního pohledu a časového odstupu stále ve své obludné komplexnosti nepochopitelné. Byla bych velmi ráda, kdyby toto dílo mohli shlédnout především žáci a studenti našich škol.“

Kromě filmu budou mít žáci k dispozici i knihu Nickyho rodina a také webové stránky a facebook celého projektu. Pro pedagogy bude uspořádáno několik školení a studenti budou mít neopakovatelnou možnost setkat se s několika zachráněnými Wintonovými dětmi žijícími v České republice.

Snímek Nickyho rodina se úspěšně promítal také na festivalu v Cannes a na podzim půjde jako jeden z mála českých filmů do celoamerické distribuce, diváci ho budou moci vidět například i ve Francii, Velké Británii nebo Austrálii.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.