EDUin: Dobešův „student z Jihlavy“ je pravděpodobně mylná stopa

středa 1. června 2011 ·

EDUin vyzývá CERMAT, aby vysvětlil, proč dříve bylo možné zveřejňovat testové úlohy bez omezení.Tvrzení ministra školství Josefa Dobeše, že znění didaktického testu z češtiny uniklo prostřednictvím studenta z Jihlavy, který si test opsal, je pravděpodobně mylné. Důvod je jednoduchý. EDUin má k dispozici znění testu v podobě oscanovaných stránek (k nahlédnutí ZDE a ZDE). Tvrzení, že student si po skončení práce otázky opsal, se tedy nemůže týkat tohoto úniku. Je ale možné a pravděpodobné, že znění testu se dostalo na internet více cestami.

Proto EDUin vyzývá ministra Josefa Dobeše a ředitele CERMAT Pavla Zeleného, aby přestali honit imaginárního „studenta z Jihlavy“ a raději přehledně a srozumitelně zdůvodnili, co brání oficiálnímu zveřejnění maturitních testů. Až do letošního března CERMAT úlohy běžně zveřejňoval. Nabízí se tedy několik otázek:

  • Změnilo se od března něco v autorském právu?
  • Znamená to, že dříve CERMAT autorská práva masivně porušoval?
  • Nebo CERMAT dříve mohl zveřejňovat testy, protože se s autory úloh vypořádal?
  • Jestliže to šlo tehdy, proč totéž není možné teď?
  • Vadí CERMAT veřejná debata o kvalitě didaktických testů?

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.