CERMAT vyzval EDUin ke stažení uniklého testu z webových stránek

čtvrtek 2. června 2011 ·

EDUin stažení odmítá a opakovaně žádá, aby CERMAT vysvětlil, proč dříve bylo možné zveřejňovat testové úlohy bez omezení.Včera ráno vyzval zástupce CERMAT oficiálním dopisem výkonného ředitele EDUin Zdeňka Slejšku k odstranění maturitního testu z Českého jazyka. Již včera byl tento test odstraněn z blogu Respektu. Stránky EDUin.cz  jsou v tuto chvíli tedy jediným místem, kde je možné si tento test prohlédnou a posoudit jeho kvalitu.

EDUin odmítl stažení testu ze svých stránek s tím, že má na věc jiný právní názor, a vyzval CERMAT, aby vysvětlil, o jaký paragraf autorského zákona svou výzvu opírá. EDUin vedly ke zveřejnění testu tyto skutečnosti:

  • Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku CERMAT úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů.
  • Chceme – li zvyšovat kvalitu státní maturity, vyžaduje to debatu odborníků nad její konkrétní podobou. Ta ale nemůže proběhnout, jestliže budou testy tajné. EDUin tedy vyzývá CERMAT, aby změnil názor a všechny maturitní testy z letošního ročníku Nové (státní) maturity zveřejnil v autorizované podobě.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.