Přečtěte si: Neznají slovo česky. Přesto se jim ve škole zakrátko daří

úterý 29. března 2011 ·

V českých školních lavicích zasedá čím dál tím víc cizinců. Přijíždějí z Číny, Ukrajiny ale i z Itálie. Většina z nich neumí slovo česky, a přesto chodí do našich běžných základních škol. V češtině jim učitelé vykládají látku z fyziky, chemie, matematiky. Se svými českými spolužáky chodí i na hodiny slohu, literatury. A učitelé nemají zrovna lehkou práci. Pro žáky-cizince vymýšlejí individuální programy tak, aby se co nejdříve mohli zapojit do práce s celou třídou.

Z článku Kláry Bílé na Rozhlas.cz vybíráme:

Symbióza. Slovo, kterým se dá vyjádřit práci učitelky a žáků. Po půlročním snažení všech to dokládá i slohová práce Li siana, ze které čtu pár řádek.


„Když jsem prvně přišel do školy, byl tady táta, tlumočník, Vítová, Ivana, Liang. Nerozuměl jsem nic. Ivana se mnou přišel do 7.A. Já si viděl hodně malý děti. Nic jsem nemyslet. Žádný pocit. Game over, to mě napadlo. Oni malovali něco a napsali česky postel, tužka, oko, okno. My hráli hru. Bylo těžké pamatuju jméno, ale dnes já vím všechno.“


Nahrávka pořadu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.