NERV: Školy se mají zaměřit na matematiku, IT, finanční gramotnost a angličtinu

úterý 1. března 2011 ·


Národní ekonomická rada vlády (NERV) prezentovala v pondělí odborné veřejnosti doporučení pro zlepšení oblasti vzdělávání.


V posledních devíti letech Česká republika v rámci OECD zaznamenala systematický pokles gramotnosti patnáctiletých dětí. Podle pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost je proto potřeba v oblasti základního a středního školství změnit způsob vyučování.

„Učení faktů jako izolovaných informací již nemá smysl, má smysl učit v souvislostech, nikoliv izolovaně. Je potřeba učit, že skutečnosti, fakta, poznatky mají být výsledkem řešení problémů jako vedlejší produkt, nikoliv jako primární cíl,“ vysvětlil člen NERV Daniel Münich.

„V dnešním světě nevědět, jak například založit živnost, to je špatné. To je obrovský dluh, který já spatřuji v základním školství - právní a finanční gramotnost,“ doplnil koordinátor NERV pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík.

Jedním z doporučení je tak zvyšování čtenářské, matematické, IT a ekonomicko-finanční gramotnosti. Zaměřit se má školství také na praktické ovládání minimálně anglického jazyka.

NERV také upozornil na některé negativní důsledky plošného testování žáků. „Hrozí redukce výuky na to, čemu se například státní maturita věnuje. Hrozí tak memorizační přístupy, biflování se encyklopedických údajů, systém začne generovat učení izolovaných fakt,“ varoval Daniel Münich s tím, že například v některých cizích zemích jsou známé případy manipulace výsledků, podvádění a falšování výsledků.

Školné výrazně pomůže vysokým školám

Ekonomové se shodli, že financování vysokého školství výrazně pomůže zavedení školného v rozsahu vymezeném stropy. Školnému musí předcházet systém univerzálních bezrizikových studentských půjček přiměřeně úročených (neúročené v jasně vymezených životních situacích) v systému s případnou státní garancí.

„Pozitivní přínos školného nebude spásonosný, ale bude mít řadu forem: racionalizace rozhodování uchazečů, studentů a škol; cenný informační signál o nerovnováhách mezi nabídkou a poptávkou a o rozdílech v kvalitě vzdělávací nabídky; autoregulační prvek v obtížně regulovatelném systému; zdroj dodatečných prostředků na další rozvoj úspěšných a poptávaných škol a vzdělávacích programů; nástroj umožňující výhodný export (prodej) vzdělávacích služeb zahraničním zájemcům o studium,“ píše se v doporučení NERV, které je celé k dispozici v připojených dokumentech.

Příští pondělí proběhne v Hrzánském paláci již třetí workshop, na kterém bude představena další část doporučení NERV pro konkurenceschopnost – trh zboží, služeb a práce.

Převzato z portálu vlada.cz.Národní ekonomická rada vlády (NERV) dnes prezentovala odborné veřejnosti doporučení pro zlepšení oblasti vzdělávání.

V posledních devíti letech Česká republika v rámci OECD zaznamenala systematický pokles gramotnosti patnáctiletých dětí. Podle pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost je proto potřeba v oblasti základního a středního školství změnit způsob vyučování.

„Učení faktů jako izolovaných informací již nemá smysl, má smysl učit v souvislostech, nikoliv izolovaně. Je potřeba učit, že skutečnosti, fakta, poznatky mají být výsledkem řešení problémů jako vedlejší produkt, nikoliv jako primární cíl,“ vysvětlil člen NERV Daniel Münich.

„V dnešním světě nevědět, jak například založit živnost, to je špatné. To je obrovský dluh, který já spatřuji v základním školství - právní a finanční gramotnost,“ doplnil koordinátor NERV pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík.

Jedním z doporučení je tak zvyšování čtenářské, matematické, IT a ekonomicko-finanční gramotnosti. Zaměřit se má školství také na praktické ovládání minimálně anglického jazyka.

NERV také upozornil na některé negativní důsledky plošného testování žáků. „Hrozí redukce výuky na to, čemu se například státní maturita věnuje. Hrozí tak memorizační přístupy, biflování se encyklopedických údajů, systém začne generovat učení izolovaných fakt,“ varoval Daniel Münich s tím, že například v některých cizích zemích jsou známé případy manipulace výsledků, podvádění a falšování výsledků.

Školné výrazně pomůže vysokým školám

Ekonomové se shodli, že financování vysokého školství výrazně pomůže zavedení školného v rozsahu vymezeném stropy. Školnému musí předcházet systém univerzálních bezrizikových studentských půjček přiměřeně úročených (neúročené v jasně vymezených životních situacích) v systému s případnou státní garancí.

„Pozitivní přínos školného nebude spásonosný, ale bude mít řadu forem: racionalizace rozhodování uchazečů, studentů a škol; cenný informační signál o nerovnováhách mezi nabídkou a poptávkou a o rozdílech v kvalitě vzdělávací nabídky; autoregulační prvek v obtížně regulovatelném systému; zdroj dodatečných prostředků na další rozvoj úspěšných a poptávaných škol a vzdělávacích programů; nástroj umožňující výhodný export (prodej) vzdělávacích služeb zahraničním zájemcům o studium,“ píše se v doporučení NERV, které je celé k dispozici v připojených dokumentech.

Příští pondělí proběhne v Hrzánském paláci již třetí workshop, na kterém bude představena další část doporučení NERV pro konkurenceschopnost – trh zboží, služeb a práce.

Převzato z portálu vlada.cz.

3 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
1. března 2011 v 20:58  

Jen tak pro srandu : pokud bude mít naše průmyslovka v učebním plánu stanovený počet hodin pro matematiku 4 - 3 - 2 - 3, pak se nedivme, pokud bude na ZŠ dotace hodin 4 - 4 - 4 - 4, pak se taky nedivme. Máme moře hodin - rodinné výchovy, praktických činností, domácnosti a dílen, zdravotní výchovy, výchovy k občanství a....výsledky jsou vidět. ZměŇme tedy v RVP učební plán, posilme hodiny matematiky a přírodních věd, českého jazyka, anličtiny ! Z hov.. bič neupleteme a ještě s ním zapráskat "? To nedokáže nikdo ! Ignorant

Ondřej Šteffl řekl(a)...
2. března 2011 v 18:09  

Celý text zde:

http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/NERV_kap03.pdf

Myslím, že je veřejný a Česká škola ho může převzít v úplnosti.
Diskutovat nad detaily, které média vytrhla ze souvislostí nemá cenu.

Přečít, posoudit a udělat si názor na celek, je dost práce. Kdo jí ale nechce nemůže absolvovat, nemůže se relevantně účasnit diskuse.

Luděk Blaha řekl(a)...
2. března 2011 v 20:02  

Kdo jí ale nechce ... absolvovat, nemůže se relevantně účasnit diskuse

Tak třeba já, pane Šteffle, nemám zájem na relevantní účasti v diskusi, neboť nemám čas. Musím si vydělávat peníze, abych se mohl věnovat svojí největší zálibě, to jest zkompetentňování dětí a mládeže.
Do školské problematiky a státní správy a samosprávy ve školství peru hlava nehlava, protože mám intenzivní pocit, že jinak by mi kdejaké pako mohlo ještě více znepříjemňovat život všelijakými požadavky na generování stohů naprosto nepotřebných dokumentů.
Pravidelné přispívání do diskuse na České škole chápu jako docela příjemnou formu psychoterapie. Neboť mám toho zapotřebí, abych neskončil zase na kapačkách.

Celý NERV je mi hluboce ukraden, protože o problémech škol ví kulové. Podle vystupování mnohých jeho členů ve sdělovacích prostředcím bych mohl dovodit, že ve škole to byli nejspíš drzí nevychovaní spratci, kteří dosáhli současného postavení, protože jim nikdy nešlo o nic jiného, než o svůj osobní prospěch.
Možná by mi chlapci mohli vysvětlit, proč vládní desetiprocentní snížení prostředků na platy našich provozních zaměstnanců se promítne do více než padesátiprocentního škrtu krajského.
Až náš správce sítě práskne dveřmi, tak si veškerá doporučení pro konkurenceschopnost můžeme vetknout za klobouk.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.