Kauza – vyjádření MŠMT „ke zprávám a spekulacím“

středa 23. března 2011 ·

Redakce serveru Česká pozice se dotázala MŠMT „Bude pan Bátora skutečně působit na MŠMT od 1. dubna, jak uvedl deník Právo a opakovala další média, nebo ne?“ Ministerstvo sdělilo: „Ke zprávám a spekulacím spojeným s případným působením pana Ladislava Bátory na MŠMT se vyjádříme k 1. dubnu 2011.“

Otevřená společnost, o.p.s. upozorňuje, že zákon o svobodném přístupu k informacím (pokud jde o žádost podle něj podanou) takový postup nepřipouští. Ministerstvo je povinno co nejdříve, nejpozději do 15 dnů, na takový dotaz podat jasnou odpověď. Podobný případ již řešil Krajský soud v Ostravě a nedávno i Nejvyšší správní soud, které jasně vyslovily, že i na dotazy vzniklé na základě spekulací či prohlášení funkcionářů musí povinný subjekt poskytnout jasnou odpověď, byť ta bude znít např. jen „ano nebo ne“. Nejvyšší správní soud v kauze, kdy se žadatel dotázal, zda tvrzení představitelky kraje vychází z nějakého existujícího podkladu, uvedl: „V souvislosti s ústavně zaručeným právem na informace je třeba vycházet z imperativu, že povinný subjekt je povinen poskytnout všechny informace, které má objektivně k dispozici, a to tím spíše, vztahují-li se k jeho působnosti, resp. pokud s jeho působností a posláním nejsou zcela v rozporu. Pokud tedy ve sféře povinného subjektu informace existují a jsou k dispozici, je třeba vycházet z domněnky, že se k jeho působnosti vztahují“. Zákon nepřipouští odsouvání lhůty pro poskytnutí poţadované informace z jakýchsi situačních důvodů, „až se to bude hodit“.

Tisková zpráva Otevřené společnosti, o.p.s. – Projekt Otevřete.cz

2 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
23. března 2011 v 21:54  

To opakované zmiňování termínu 1. dubna jako jakéhosi až zlomového okamžiku mne poněkud děsí. Mám takové divné tuchy...

Anonymní řekl(a)...
24. března 2011 v 8:06  

Mám cosi na jazyku, ale vyjádřím se zde až k 15. dubnu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.