Bořivoj Brdička: Horizon Report 2011

pondělí 21. února 2011 ·

Přehled hlavních zjištění pravidelné výroční zprávy sdružení New Media Consortium a Educause zabývající se trendy budoucího vývoje vzdělávacích technologií z pohledu roku 2011.

Výroční zpráva projektu Horizon je každoročně touto dobou centrem zájmu vedoucích představitelů školství na celém světě. Učitelský spomocník o ní referuje již potřetí (viz Horizon Report 2009, Horizon Report 2010). Jedná se o nejvýznamnější fundovanou předpověď budoucího vývoje na poli technologií využívaných pro vzdělávání vzniklou díky spolupráci stovky světových expertů pod vedením mezinárodního sdružení NMC (New Media Consortium) a EDUCAUSE (mezinárodní asociace vysokých škol).

Letošní zpráva byla publikována 9. února. Její struktura, na níž jsme si již zvykli, zůstává od počátku beze změny. Přibližuje potenciál vybraných pro budoucnost mimořádně důležitých technologií v celkem 6 klíčových oblastech ve 3 různých časových horizontech. Sledujete-li obsah Horizon Report dlouhodobě, jistě vám neuniklo, že se některá témata opakují. Výsledek totiž vzniká každý rok znovu nominací a následným hlasováním vybraných expertů. Tentokrát to dopadlo takto: 1 rok: elektronické knihy, mobilní zařízení, 2-3 roky: rozšířená realita, výukové hry, 4-5 let: snímání dotyku a pohybu, analýza výukových výsledků.

Časový horizont 1 rok
Elektronické knihy
Obliba elektronických knih stále stoupá. Přispívá k tomu skutečnost, že se rychle zvětšuje množství zařízení, na nichž s nimi lze pracovat. Velkým hitem doby jsou různá multifunkční zařízení, která dovolují prohlížení elektronických knih kombinovat s přístupem do internetu, hraním, komunikací apod. Typickým zástupcem je třeba Apple iPad nebo Samsung Gallaxy. Je důležité si uvědomit, že elektronické knihy již dávno nejsou pouhou levnější a snadno šiřitelnou digitální kopií knih papírových. Nakladatelé se předhánějí v tom, jak obsah takové publikace co nejvíce zatraktivnit. Doplňují ho o multimedia, odkazy na web, možnost vlastní úpravy (učebnice učitelem), sdílení poznámek, komunikaci čtenářů apod.

Představu o tom, jak by mohla kniha budoucnosti možná vypadat, názorně ukazuje video vyrobené poradenskou agenturou IDEO, které na třech různých příkladech představuje již téměř současné možnosti takových interaktivních online publikací. Na IDEO jsme mimochodem již dříve několikrát narazili, např. v článku Deset doporučení pro školu 21.st. podle IDEO.Pokračování naleznate na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.