Čeští debatéři vezou stříbro z největšího evropského debatního klání

úterý 16. listopadu 2010 ·

Národní tým České republiky obsadil druhé místo na mezinárodním debatním turnaji považovaném za neoficiální otevřené mistrovství Evropy EurOpen ve Stuttgartu. V semifinále reprezentanti porazili tým Koreje, ve finále však nejtěsnějším rozdílem 3:4 podlehli výběru východní Kanady.


Asociace debatních klubů, která v České republice organizačně zajišťuje výběr a činnost národní reprezentace v debatování, vyslala na nejlépe obsazený mezinárodní debatní turnaj na starém kontinentu dva soutěžící týmy pod vedením trenérů Ireny Kotíkové a Matěje Piláta. Národní tým skončil v těžké konkurenci nejlépe mezi evropskými týmy a to na druhém místě, když ve finále těsným rozdílem hlasů rozhodčích 3:4 nestačil na výběr východní Kanady. Druhý tým složený z budoucích reprezentačních nadějí skončil těsně před branami play-off na deváté pozici.

Finálová debata proti výběru východní Kanady se uskutečnila o právě uplynulém víkendu. Předcházelo jí týdenní klání. V něm oba české týmy shodně zvítězily šestkrát z osmi soutěžních debat základní části, avšak horší skóre odsoudilo druhý český tým k neúčasti ve čtvrtfinále. Národní tým postoupil do play-off ze šestého místa a postupně porazil výběr západní Kanady ve čtvrtfinále a národní tým Koreje v semifinále.

„Naši reprezentanti opět ukázali, že se mezinárodní konkurence nebojí a jsou schopni porážet i týmy, pro něž je angličtina, která se v mezinárodních debatách využívá, mateřským jazykem,“ nešetří slovy chvály trenérka národního týmu Irena Kotíková. „Ráda bych také vyzdvihla náš druhý tým, pro nějž šlo o první velkou mezinárodní akci a který přesto dokázal obsadit výbornou devátou pozici mezi třiceti zúčastněnými týmy.“ V individuálním hodnocení řečníků skončila jako nejlepší z Čechů Lenka Habětínová na desátém místě.

Národní tým, který má na kontě rovněž bronzové medaile z letošního mistrovství světa organizace IDEA a zlaté medaile z nedávného mistrovství světa IDEA v online debatování, startoval na EurOpen ve složení Lenka Habětínová, Jana Lohrová, Šimon Podhajský a Václav Soukup.

O akademickém debatování

Soutěžní akademické debatování je zájmovou školní i mimoškolní činností rozvíjející přitažlivou formou kritické myšlení, argumentaci a rétoriku, prohlubující znalosti účastníků a v konečném důsledku podporující toleranci a kritickou úctu k názorům druhých. Debaty se účastní dva týmy, každý o třech mluvčích. Družstvům je předloženo společensky kontroverzní téma. Jeden tým má za úkol svou argumentací téma podpořit, druhý se snaží téma vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí. Přesnou podobu akademické debaty určují psaná pravidla. V reálném životě mají soutěžní debaty předobraz například v trestním soudním jednání, v němž jedna strana (žalobce) se snaží dokázat vinu obviněného, zatímco druhá strana (obhájce) se snaží argumenty žalobce vyvrátit. Obdobně probíhají také mnohé veřejné diskuze politiků.

O Asociaci debatních klubů ČR

Občanské sdružení Asociace debatních klubů napomáhá aktivnímu sebevzdělávání, které naplňuje v rovině výchovné, vzdělávací a společenské. Sdružení organizuje v ČR vzdělávací programy (Debatní liga, Romská debatní liga, Debatování napříč osnovami) zaměřené na využití debaty jako výukové metody. Asociace debatních klubů je členem Mezinárodní asociace vzdělávání debatou IDEA. Vybírá a podporuje národní reprezentaci České republiky zejména pro mezinárodní debatní soutěže pořádané organizacemi IDEA a WSDC. ADK je členem České rady dětí a mládeže a organizací uznanou MŠMT ČR pro oblast práce s dětmi a mládeží na léta 2008 až 2010.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.