Odklad školní docházky s doporučením odborného lékaře

pondělí 13. září 2010 ·

Jaký je postup ředitele školy v případě, že zákonný zástupce podal žádost o odklad školní docházky s doporučením odborného lékaře po termínu stanoveném školským zákonem?


Termín stanovený v § 37 odst. 1 školského zákona pro podání žádosti o odklad povinné školní docházky (PŠD) je termínem závazným a v zásadě konečným a jeho dodržení je podstatné pro další průběh správního řízení. Je však v případě vážných důvodů možné požádat o tzv. prominutí zmeškání úkonu podle § 41 správního řádu.

Toto výjimečné opatření umožňuje řediteli školy jako správnímu orgánu, aby prominul zmeškání úkonu, a to za podmínek stanovených v § 41 správního řádu. Jak je z ustanovení § 41 správního řádu patrno, k prominutí zmeškání úkonu nestačí jen to, aby zákonný zástupce bez dalšího podál žádost po stanoveném termínu. Zároveň s žádostí musí být podána žádost o prominutí zmeškání úkonu, ve které musí být především uvedeny důvody, které zmeškání termínu zapříčinily (stejně tak nepostačuje poslat samostatně pouze žádost o prominutí zmeškání úkonu bez samotné žádosti o odklad PŠD). Pokud bude pouze podána žádost o prominutí zmeškání úkonu, ale bez žádosti o odklad PŠD, ředitel školy se věcí vůbec nezabývá (§ 41 odst. 2 správního řádu). Pokud bude pouze podána žádost o odklad po stanoveném termínu, ale bez žádosti o prominutí zmeškání úkonu, ředitel školy z tohoto důvodu bez dalšího nevyhoví žádosti o odklad PŠD.

V případě, že žádost o odklad je doprovázena žádostí o prominutí zmeškání termínu, je ředitel školy povinen posoudit důvody, které jsou v žádosti uvedeny. Ředitel školy je však oprávněn vyhovět žádosti o prominutí zmeškání úkonu pouze v případě, že „překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez zavinění podatele“ (§ 41 odst. 4 správního řádu). Musí se tedy jednat o důvody, v jejichž důsledku skutečně nemohl uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče přihlášku včas podat (dlouhodobější neplánovaná hospitalizace v nemocnici apod.). Takovým důvodem nemůže být neznalost právních předpisů. Jak je vidět, jedná se skutečně o mimořádné opatření, na které nelze v žádném případě spoléhat.

O prominutí i neprominutí zmeškání úkonu rozhoduje ředitel školy usnesením, které se podateli doručí (proti tomuto usnesení je možné podat odvolání ke krajskému úřadu, a to do 15 dnů ode dne jeho doručení podateli).

Materiál MŠMT.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.