Projekt EU peníze školám odstartován

úterý 18. května 2010 ·

MŠMT dnes vyhlásilo výzvu v oblasti podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách, známou také pod názvem EU peníze školám.

Výzva EU peníze školám je realizována v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a jejím cílem je zjednodušit mimopražským základním školám získávání evropských dotací.

V rámci projektu EU peníze školám, který Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo již v prosinci minulého roku, si každá základní škola se sídlem mimo hlavní město Praha může zažádat v průměru zhruba o milionovou dotaci, a to bez složitého úřadování, bez zbytečných komplikací, náročné administrativy a bez potřeby najímat si drahé zprostředkovatelské a poradenské agentury. Na každou základní školu, která si požádá, se dostane. Čas podání při tom není důležitý.

Mezi priority, na něž může téměř 4500 základních škol žádat celkem 4,5 mld. Kč, patří podpora rozvoje znalostí, schopností a dovedností v oblasti cizích jazyků, matematiky, přírodních věd, informačních a komunikačních technologií (ICT), čtenářské a informační gramotnosti, finanční gramotnosti a podpora inkluzívního vzdělávání.

Sestavení žádosti nezabere příliš času a je velmi jednoduché. Školám jsou k dispozici tzv. šablony klíčových aktivit, které si podle svých potřeb zkombinují. Vše, co žadatel do žádosti vyplní, podléhá automatické kontrole a oprava je možná až do té doby, dokud žádost není skutečně finální. Žadatelé se tedy nemusejí bát, že je vyřadí ze hry formální chyba.

Tato průlomová změna v žádání o evropské dotace umožní každé škole získat evropskou dotaci z OP VK, aniž by musela řešit složité problémy kolem přípravy a administrace projektu a zbytečně utrácet za služby poradenských a zprostředkovatelských agentur či najímat specialisty na psaní projektů. Využíváním tohoto typu nabídek se škola pouze sama připraví o značnou část finanční dotace, kterou má možnost získat.

Projektovou žádost si mohou zájemci již nyní stáhnout na www.euzadost.cz a finalizovat ji bude možné již od 4. června 2010 za předpokladu, že bude v účinnosti zákon 218/200 Sb. o rozpočtových pravidlech, který byl Parlamentem ČR schválen 19. března 2010. MŠMT doporučuje před samotným vytvořením žádosti důkladně zvážit potřeby dané školy v rámci tzv. projektového záměru, který si škola vytvoří.

MŠMT v současnosti také pořádá druhé kolo informačních seminářů, které je obsahově totožné s prvním. Primárně je určeno těm zástupcům škol, na něž se v první vlně nedostalo. Více informací o plánovaných seminářích naleznete v sekci EU peníze školám na webu MŠMT nebo na www.eupenizeskolam.cz.

Pro případné dotazy, konzultace či rady jak začít, je k dispozici bezplatná telefonická linka 800 228 229 a email esf@msmt.cz.

Výzva potrvá až do vyčerpání celé částky, tj. 4,5 mld. Kč, nejdéle však do 20. prosince 2012. OPVK_hor_zakladni_logolink_RGB_cz.jpg

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.