13. 11.: Tvorba digitálních výukových materiálů jako nástroj pro inovace ve výuce

pondělí 12. října 2009 ·

Letos probíhá pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. V. Palkové a Jednoty školských informatiků druhý ročník soutěže ORIGIN.

Soutěž má za cíl podpořit aktivitu učitelů v tvorbě digitálních výukových materiálů, zájem škol o inovaci edukačního procesu a využívání výukových materiálů v rámci výuky a samostudia žáků. Výukové materiály jsou posuzovány odbornou porotou podle několika kritérií, např. uživatelská přívětivost, grafika, interaktivita, metodika, přínos pro výuku.

Finále soutěže, kde bude prezentováno deset nejlepších prací, je spojeno s minikonferencí Prameny tvořivosti. Z programu akce upozorňujeme např. na příspěvek Ondřeje Neumajera „Rosteme a měníme se aneb portál Rvp.cz v novém“.

Soutěž a minikonferenci organizuje za Informační centrum Moravskoslezského kraje na Gymnáziu Hladnov, Slezská Ostrava Mgr. Dagmar Kocichová. Soutěž je určena učitelům ze ZŠ a SŠ Moravskoslezského kraje, na minikonferenci je zvána široká pedagogická veřejnost.

Aktuální informace a formulář přihlášky naleznete na www.hladnov.cz a také na adrese www.kvic.cz/icemsk. Pokud jste autorem digitálního výukového materiálu, neváhejte s přihlášením do soutěže, pokud hledáte inspiraci, přihlaste se na minikonferenci.

Letáček soutěže
Letáček minikonference

Minikonference Prameny tvořivosti

Organizátor: Gymnázium Hladnov, Slezská Ostrava ve spolupráci s Krajským zařízením pro
DVPP a IC, Nový Jičín

Datum: 13. 11. 2009

Čas: 9–15 hodin

Gymnázium Hladnov, Slezská Ostrava

Program

1. Zahájení minikonference
2. Slovo náměstkyně hejtmana MSK Mgr. Věry Palkové
3. Milan Hausner, ZŠ Lupáčova, Praha, „Tvořivý učitel – tvořivý žák“
4. Občerstvení
5. Finále soutěže ORIGIN
6. Ondřej Neumajer, VÚP Praha, „Rosteme a měníme se aneb portál Rvp.cz v novém“
7. Finále soutěže ORIGIN
8. Oběd
9. Porada poroty
10. Vyhlášení výsledků
11. Bořivoj Brdička, PedF UK Praha, „Škola 21“
12. Závěr minikonference

Přihlášky posílejte na adresu školy:

Gymnázium Hladnov, Slezská Ostrava
Minikonference
Hladnovská 35
Ostrava-Slezská Ostrava
PSČ 710 00

Uzávěrka přihlášek je 27. 10. 2009 v 15:00 h.

Kontaktní osoba: Dagmar Kocichová, dasa.kocichova@hladnov.cz

19 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
24. září 2009 v 7:44  

Proč tato akce není pod záštitou MŠMT? Slouží MŠMT pouze k přerozdělování prostředku pro školství?
Kdysi jsem Ministerstvo školství obtěžoval dotazem, kde opatřit pro školní multimediální tabuli výukové pořady. Odpověděli mi, že se jich to netýká, nic jim po tom není.
Přípava pořadu na jednu vyučovací hodinu, alespoň trochu "multimediálně interaktivního" mi trvá 5 až 6 hodin. Co ještě dodat?

Anonymní řekl(a)...
24. září 2009 v 8:53  

Zcela správně jste dospěl k závěru, že moderní, inovativní a kreativní učitel 21. století si veškeré digitální materiály, včetně multimediálních, připravuje sám doma. Při týdenním úvazku 21 hodin se jedná o pouhých 105-126 hodin týdně včetně sobot a nedělí.
Jednoduchou úvahou lze dospět k závěru, že za těchto okolností bývá ještě 21 hodin týdně, které lze efektivně využít k cestě do a ze zaměstnání, nákupům, návštěvě restaurace, ke kulturnímu vyžití a k spánku...

BoBr řekl(a)...
24. září 2009 v 9:32  

Sice velmi nerad, ale musím bohužel potvrdit, že Anonym č.1 se, podle mého názoru, velmi blíží pravdě. Vlastní činnost MŠMT v oblasti financování technologií a jejich využití ve školách se rovná nule!

Anonymní řekl(a)...
24. září 2009 v 10:00  

Tak je to ale naprosto správně pane BoBrdičko. Financování technologií je povinností zřizovatele a kontrolu jejich efektivního a smysluplného zajišťuje ČŠI.

Anonymní řekl(a)...
24. září 2009 v 10:03  

Oprava:
Tak je to ale naprosto správně pane B.Brdičko. Financování technologií je povinností zřizovatele a kontrolu jejich řádného, efektivního a smysluplného využívání zajišťuje ČŠI.

Anonymní řekl(a)...
24. září 2009 v 12:08  

Ukažte jediného zřizovatele na malám městě, který sám, dobrovolně dá nějaké peníze do školy(mimo příspěvku na provoz).

BoBr řekl(a)...
24. září 2009 v 13:23  

Anonymovi č.3 bych rád sdělil toto: Má-li být financování škol v rukou zřizovatele a ten jediný zodpovědný za výsledek, na co pak, podle vás, to ministerstvo vůbec máme? Pak nepotřebujeme ani žádnou státní vzdělávací politiku.

Anonymní řekl(a)...
24. září 2009 v 22:10  

Ministerstvo, prosím pěkně, má v popisu práce vykonávat činnost personální, analyticko-koncepční, kontrolní, správu rozpočtu a investic a mzdové politiky, rozbory hospodaření a metodiky účetnictví. Neméně důležitá je činnost v oblasti právní a legislativní. Dále organizačně správní činnost a zajišťování dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Nelze opomenout ani programy výzkumu a vývoje, operační programy v rámci EU, např. vzdělávání pro konkurenceschopnost, výzkum a vývoj pro inovace, či implementaci projektů a rozvojových programů evropských strukturálních fondů. A to prosím nehovořím o podpoře sportu, mládeže, rovných příležitostí ve školství, prevenci, speciálního vzdělávání a institucionální výchovy.

Myslíte, že zde má někdo ze zaměstnanců čas psát za učitele multimediální pořady pro interaktivní tabuli?

Zodpovědnost za výsledek vzdělávacího procesu má každý jeden pedagogický pracovník.

BoBr řekl(a)...
24. září 2009 v 22:24  

Myslíte, že zde má někdo ze zaměstnanců čas psát za učitele multimediální pořady pro interaktivní tabuli?
Myslím, že o tom vůbec nebyla řeč. Ta byla o koncepci! Naše diskuze začíná být příliš nevyrovnaná. Já o koze, vy o voze. Já s identitou, vy bez. Takže končím!

Anonymní řekl(a)...
25. září 2009 v 7:13  

Cituji: "Ministerstvo, prosím pěkně, má v popisu práce vykonávat činnost personální, analyticko-koncepční, kontrolní, správu rozpočtu a investic a mzdové politiky, rozbory hospodaření a metodiky účetnictví."
Indoš – předražen o téměř 900 milionů, státní maturity – půl miliardy. A výsledek? RVP… reformní šustění papírem. Tož tedy "děkuji" za kvalitní kontroly a vskutku smysluplné koncepce.

Anonymní řekl(a)...
25. září 2009 v 8:14  

Velmi nekvalifikované, typicky laické, hloupé výkřiky, nepodložené byť minimální znalostí problematiky. BoBr prý postrádá koncepci, ale blábolí cosi o nečinnosti MŠMT v oblasti financování technologií a jejich využití ve školách, kterou dedukuje z faktu, že ministerstvo se odmítá bavit se zoufalcem, který neví, kde si opatřit výukové pořady pro školní multimediální tabuli.

To je vskutku nevyrovnaná diskuze, v které nemá smysl pokračovat. Identita to nezachrání. Takže mlčet a do práce.

Anonymní řekl(a)...
25. září 2009 v 8:52  

Cituji: "že ministerstvo se odmítá bavit se zoufalcem, který neví, kde si opatřit výukové pořady pro školní multimediální tabuli."
Můžete mi říci, kdo hovořit se zoufalcem bude a informace poskytne? Je žádoucí, aby si podobné materiály každý učitel připravoval sám?
Předem děkuji za odpověď. Jan Pacovský.
P. S. Cituji: !Takže mlčet a do práce." Raději bez komentáře.

BoBr řekl(a)...
25. září 2009 v 9:48  

Jen pro ty, kteří náhodou dočtou až sem. Má původní reakce se týkala tohoto sdělení Anonyma č.1:
Proč tato akce není pod záštitou MŠMT? Slouží MŠMT pouze k přerozdělování prostředku pro školství?
Anonymovi č.3 je ovšem třeba přiznat úctyhodnou snahu obhajovat neobhajitelné! Bylo mi potěšením se s vámi utkat, i když v ne zcela čestném souboji.

Anonymní řekl(a)...
25. září 2009 v 10:01  

Samozřejmě, pane Pacovský, že je žádoucí, aby si veškeré materiály a podklady pro výuku každý moderní, inovativní a kreativní učitel 21. století připravoval sám.
Mimochodem má na to stanovenou zhruba polovinu své týdenní pracovní doby.

BoBr řekl(a)...
25. září 2009 v 10:21  

Skutečně už mě diskuze začíná unavovat. Ale považuji za nezbytné sdělit, že v této věci s Anonymem č.3 souhlasím. Moderní kreativní učitel skutečně musí umět minimálně modifikovat dostupné materiály pro svou vlastní potřebu!

Anonymní řekl(a)...
25. září 2009 v 12:12  

Konečně se někomu podařilo rozproudit diskusi! Saldo, nech už toho, nebo BoBra klepne dřív, než dorazí Benedikt XVI :-)

poste.restante řekl(a)...
25. září 2009 v 14:15  

Citace:Velmi nekvalifikované, typicky laické, hloupé výkřiky, nepodložené byť minimální znalostí problematiky. BoBr prý postrádá koncepci, ale blábolí cosi o nečinnosti MŠMT v oblasti financování technologií a jejich využití ve školách, kterou dedukuje z faktu, že ministerstvo se odmítá bavit se zoufalcem, který neví, kde si opatřit výukové pořady pro školní multimediální tabuli.

To je vskutku nevyrovnaná diskuze, v které nemá smysl pokračovat. Identita to nezachrání. Takže mlčet a do práce.


V skrytu duše doufám, že člověk, který tohle napsal nemá s MŠMT nic společného. Pokud by totiž měl, bylo by to velmi smutné. Na druhou stranu by to ale také vysvětlovalo tristní stav, ve kterém se nachází naše školství.

Jak moc dobře zvládá MŠMT svou činnost personální, analyticko-koncepční, kontrolní, správu rozpočtu a investic a mzdové politiky, rozbory hospodaření a metodiky účetnictví., na to mám svůj dosti vyhraněný názor. Především v oblasti analyticko-koncepční bych viděl dosti hrubé projevy diletantismu.

O kvalitě činnosti legislativně-právní svědčí "včasnost, zřejmost a srozumitelnost" příslušných materiálů a dokumentů. Opět s důrazem na "včasnost" vyhlášek a metodických pokynů vydávaných dva týdny poté, co už je pozdě.

O implementaci projektů a programů rozvoje ESF nemá cenu mluvit vůbec.
Nějaký čas jsem pracoval jako manažer projektů v průmyslovém podniku. Kdybych organizoval a koordinoval práce na projektu způsobem, jakému jsou učitelé trvale vystavováni, garantuji Vám, že ředitel osobně by mě vynesl v zubech až na vrátnici.

Možná, že někteří učitelé jsou zoufalci. Ale skoro všichni jsou zoufalí - z výsledků práce MŠMT.

Anonymní řekl(a)...
25. září 2009 v 15:11  

Zoufalec se kterým se MŠMT nebaví:
Aby si učitel od A až do Z připravoval podklady k výuce sám, mi připadá stejně absurdní, jako požadvat po zedníkovi, aby si na stavbu domu vlastnoručně dělal cihly. Nepokládám za 21. století hodný postup CTRL+C, CTRL+V. Mám na mysli skutečně multimediální aplikace s videoklipy, otitulkované, dobře ozvučené a sestřihané, s kvalitními fotografiemi, grafy, tabulkami a animacemi, zkrátka pořady využívající všech možnosti interaktvní tabule. Učím počítačovou grafiku (COREL, PHOTOSHOP, InDesign, SOLIDWORKS, AUTOCAD atd. Výukové programy si umím víc než jen upravit, možná, že lépe než lecko z těch, co mne tady kritizují. Právě proto vím, kolik kvalitní tvorba stojí námahy. Možná, že právě teď několik desítek učitelů dělá na tomtéž. Vám to nevadí? Tím definitivně končím a jdu natáčet výukové video o cestě do Krušných hor.

Anonymní řekl(a)...
27. září 2009 v 19:17  

Není nad to spojit příjemný výlet s užitečným výukovým materiálem.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.