1. - 4. 9.: Veletrh ekologických výukových programů letos navštíví 135 lektorů ze 40 organizací

úterý 23. června 2009 ·

Čtyřdenní vzdělávací akce (1. až 4. září 2009) nabídne například diskusi s bývalým ministrem školství Ondřejem Liškou, praktické ukázky výukových programů v přírodě, exkurzi na Želivskou přehradu s odborným výkladem nebo přednášky na aktuální témata z oblasti životního prostředí.

Již po šestnácté se sjedou lektoři a učitelé z celé republiky, aby načerpali inspiraci a dozvěděli se o novinkách v environmentální výchově. Lákadlem letošního ročníku akce je především přednáška socioložky Hany Librové, beseda s Ondřejem Liškou a atraktivní prostředí Želivského kláštera na Vysočině, kde se veletrh koná.

„Letos je přihlášeno rekordních 135 účastníků z celé České republiky,“ uvádí Júlia Sokolovičová ze spolupořadatelské organizace Pavučina. „Většina z nich jsou lektoři středisek ekologické výchovy, ale přihlášeni jsou i pracovníci ze správ chráněných oblastí, domů dětí, muzeí a škol.“

Základním programem veletrhu jsou praktické ukázky výukových programů, které běžně absolvují třídy ZŠ a SŠ při návštěvě středisek ekologické výchovy a jež v Želivu „absolvují“ sami lektoři u svých kolegů. „Letos nabízíme dvacet atraktivních programů, při nichž se mohou účastníci inspirovat novými pedagogickými metodami, trendy a poznatky,“ vysvětluje Júlia Sokolovičová.

„Aktuální témata životního prostředí odrážejí programy zaměřené na globální problémy nebo povodně. Další programy jsou například o zvířatech ve městech, o rostlinách, které změnily svět, nebo o tom, jak vytvářet u dětí pozitivní vztah k hmyzu,“ dodává Júlia Sokolovičová. Kromě programů se mohou učitelé zúčastnit přednášek, dílen a odborných exkurzí do terénu.

Veletrh vznikl v roce 1993. „Chtěli jsme se navzájem povzbudit a podpořit ve tvorbě ekologických výukových programů,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů ekologické výchovy u nás Aleš Máchal ze spolupořadatelské organizace Lipka. „Původní dvoudenní komorní akce pro pětadvacet lidí z několika organizací se každým rokem účastnilo více a více učitelů. Veletrhu časem přibyl také další rozměr – aktivity určené pro vzdělávání,“ uzavírá Aleš Máchal, jehož organizaci Lipka navštíví při výukových programech ročně 20 tisíc dětí.

Via Econnect/Pavučina.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.