Manželka prezidenta republiky Livie Klausová slavnostně zahájila Bambiriádu 2009

čtvrtek 4. června 2009 ·

Letošní, v pořadí již jedenáctý ročník známé Bambiriády, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), slavnostně zahájila ve čtvrtek 4. června 2009 na pražském Střeleckém ostrově manželka prezidenta republiky paní Livie Klausová. V krátké úvodní řeči ocenila práci lidí z rozmanitých mládežnických organizací, kteří se starají o užitečné naplňování volného času dětí. Bambiriádu přitom označila za největší přehlídku toho, čím se děti ve svém volném čase zabývají – nebo by se zabývat mohly. „Všem dětským návštěvníkům letošní Bambiriády přeji, aby v té široké nabídce možností, jak trávit volný čas – nejen během školního roku, ale i během prázdnin – nalezli ty správné vedoucí oddílů, kamarády,“ dodala paní Livie Klausová.

V doprovodu předsedy ČRDM Aleše Sedláčka, ministra pro lidská práva Michaela Kocába, první náměstkyně ministryně školství Evy Bartoňové a dalších hostů si pak prohlédla bambiriádní areál. Živě se přitom zajímala o ukázky programové náplně dětských sdružení. Kromě Prahy letos v době od 4. do 7. června ožijí bambiriádním ruchem Beroun, Brno, České Budějovice, Chomutov, Chropyně, Chrudim, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Náchod (s pobočkou v Rychnově nad Kněžnou), Ostrava (s pobočkami Havířov, Frýdek-Místek, Třinec), Plzeň, a Zábřeh. Aleš Sedláček při slavnostním zahájení zmíněné celostátní akce poukázal na to, že ČRDM v současnosti zastřešuje 96 členských sdružení, respektive na 200 000 individuálních členů. Připomněl též motto letošního ročníku Bambiriády „Nás se to týká“. Heslo dal do souvislosti jednak se stejnojmenným preventivním projektem ČRDM a jednak se snahou čelit apatii určité části naší mladé generace. „Je čím dál tím větší počet mladých lidí a dětí, kteří programově nechtějí dělat nic; už ani počítače pro ně nejsou tak zajímavé, jako byly,“ podotkl ředitel Bambiriády Aleš Sedláček. Jak dovodil, „je třeba poskytovat ještě více informací o tom, jaké jsou možnosti trávení volného času.“ Další význam uvedeného motta představuje i humanitární dar – učební pomůcky a vybavení včetně počítačové techniky – adresovaný škole v kosovské obci Šajkovac. Symbolický šek v hodnotě bezmála 4 000 eur převzal z rukou předsedy ČRDM Aleše Sedláčka a jednatele sponzorské firmy Office-Centrum Tomáše Lišky 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Ing. Josef Prokš, zastupující naši armádu, která se přepravy daru ujala. Význam mimoškolní výchovy dětí podtrhl také ministr Michael Kocáb: „Děti jsou skutečně budoucností našeho národa – každého národa – a bez zvláštní pozornosti upřené na děti se země nebude vyvíjet tak dobře, jako se vyvíjí, když se o budoucnost dětí staráme. Dokonce bych řekl, že jedinými skutečnými VIP v životě jsou děti,“ pronesl Michael Kocáb. Podobně se vyjádřila i náměstkyně ministryně školství Eva Bartoňová. „Uvědomila jsem si, jak je nesmírně důležité, že se tady v tomto uskupení setkáváme; tím také zároveň vyjadřujeme určitou míru úcty k tomu, že se dětem ve volném čase někdo věnuje a že je zároveň připravuje pro život. Jsem také velmi vděčná, že letos máme možnost ukázat při českém předsednictví (v Radě EU), že pracovat s dětmi umíme; máme (v tomto ohledu) úžasnou historii a tisíce dobrovolníků, kteří se dětem věnují,“ zdůraznila.

Evropský kontext letošního ročníku ostatně podtrhl i fakt, že se Bambiriáda 2009 koná souběžně se dvěma velkými konferencemi svolanými do Prahy: jde o Youth Event čili konferenci zástupců rad mládeže z celé Evropy a dále o konferenci ředitelů odborů zodpovědných za mládež na příslušných ministerstvech školství. Účastníci těchto setkání, provázení ministryní školství, mládeže a tělovýchovy ČR Miroslavou Kopicovou, ještě před jejím „oficiálním“ zahájením Bambiriádu na Střeleckém ostrově navštívili a seznámili se tam jak s podstatou, tak i s konkrétní podobou celé akce. Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.