Ministerstvo vnitra: Maturitní otázky dostanou studenti možná elektronicky

čtvrtek 4. června 2009 ·

Ministerstvo vnitra (MV) navrhuje, aby se otázky jednotné státní maturity zasílaly studentům elektronickou cestou prostřednictvím datových schránek. Informuje o tom dnešní Právo s tím, že o tom MV začalo jednat s resortem školství. Ministerstvo by tak mohlo ušetřit "stamilióny", napsal deník.

Podle ČTK řekl deníku Právo náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček: "V den maturity by šlo jediným kliknutím z ministerstva školství rozeslat maturitní otázky na 100.000 adres, tedy všem maturujícím studentům. A pokud by student neměl notebook a zřízenu vlastní datovou schránku, obdržel by otázky přes datovou schránku své školy." Zajíček dále uvedl, že elektronické rozesílání otázek by stálo zhruba 40 milionů korun, rozvoz v papírové podobě by stál několik set milionů. "Navíc by prakticky odpadl problém s utajením otázek. V 08:00 by je studenti dostali do datových schránek a ihned by začali s vyplňováním," dodal Zajíček.

Využití transakční části Portálu veřejné správy jsme nadhodili i vloni v diskusi k tématu státních maturit na našem portálu Česká škola. Podle našeho názoru by měly být testy realizovány online. Vybavenost středních škol osobními počítači i jejich konektivita by podle všeho měly stačit, ale realizace je zřejmě v podmínkách ČR neprůchodná.

Nejjednodušší a tedy i nejlevnější by bylo řešení, kdy se zadání maturit rozešle do datových schránek škol, ty je vytisknou a rozdají žákům. Není žádný důvod, proč by mělo být zadání a odpovědní formulář distribuováno jako jeden tiskopis, jak je navrhováno dnes. A není důvod, proč rozesílat do 100 000 schránek stejný text za 40 milionů!

5 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
4. června 2009 v 11:39  

Mluvčí ministerstva dopravy navrhuje rozeslání vybavených maturitních vagónů, do nichž usednou studenti ke splnění maturitní zkoušky u připravených počítačů. Vagón bude obsahovat současně i vytištěné archy, které se nebudou muset složitě rozesílat.
Navíc bude v soupravě zapojen restaurační vagón, kde se bude podávatškolní mléko v oranžových krabičkách a na konci soupravy budou toalety, až se z toho někdo...

Anonymní řekl(a)...
4. června 2009 v 15:46  

Ministerstvo ušetří a škola prodělá na tisku stovek papírů. Děkuji pěkně. :(

Víťa řekl(a)...
4. června 2009 v 19:04  

Mé otázky náměstku Zajíčkovi:

1) Jaký je Váš odhad, kolik studentů má notebook se stálým připojením,
případně kolik škol má k dispozici pro své studenty wifi či jiný způsob
přípojení pro notebooky?

2) a) Otázky budou zaslány v takovém formátu, že je student zodpoví přímo v
elektronickém formuláři? Včetně otevřených otázek z matematiky? Bude tedy k
dispozici editor matematických textů a grafický program pro konstrukční
úlohy? Místo kterých předmětů a kdy se budou studenti učit ovládání těchto
programů? Je ovládání natolik jednoduché, že neznalost "techniky"
nezapříčiní selhání v matematice?

2) b) Nebo si student bude muset zadání vytisknout (přesněji "škola" - tedy
konkrétní lidé ve škole - mu ho
bude muset vytisknout) a student bude odpovídat do papírového formuláře?

3) Otázky mají být rozeslány v den maturit. Jaký je Váš odhad velikosti
dokumentu se zadáním otázek?
Jaký je Vás odhad délky administrativní přípravy ve škole? Tedy z datové
schránky "vytáhnout" zadání a vytisknout ho každému studentovi?
Jedná se o několik předmětů denně po dobu několika dnů (i týdnů).
(Školy nejsou většinou zařízeny jako ministerstva, takže mají zhruba 2
administrativní pracovnice a jednu kvalitnější kopírku).

4) MŠMT by opravdu ušetřilo. Není to ale spíš než ušetření jen přenesení
nákladů z úřadu na školy? Nejsem ekonom, ale myslím, že tisk "velké" zakázky
v
"profesionální tiskárně" musí vyjít mnohem levněji než rozmnožení stejného
množství materiálů na tisících (většinou starých) tiskáren a kopírek. A to i
když započtu distribuci hromadně tištěných zadání. Nebo předpokládáte, že ve
školách "někdo", kdo nemá nic na práci, to udělá zadarmo, takže náklady
na tisk budou kompenzovány nulovými náklady na "lidské zdroje"?

5) a) Jak máte ošetřenou situaci, kdy na škole není kvalitní kopírka a
záznamové archy budou tedy nekvalitní, takže nepůjde při vyhodnocování testů
použít skenování? Bude připraveno dostatečné množství proškolených lidí v
centru, kteří zvládnou vyhodnocení ručně? Nebo budou školám dodány kvalitní
tiskárny?

5) b)Případně bude studentům elektronicky rozesláno jen zadání, ale
záznamové archy pro odpovědi budou tištěny a distribuovány centrálně? To by
samozřejmě náklady ještě zvýšilo.

6) Kdo bude zodpovědný za to, že student pracující s notebookem, jej
nevyužije jako nedovolenou pomůcku pro zjištění správných odpovědí?
Předpokládá se jeden zadavatel na 17 studentů. To nemůže uhlídat. Nebo
student musí po stažení a vytištění otázek notebook odložit (nejlépe do
střeženéhoho prostoru, kde za něj ponese odpovědnost škola...) a bude se
postupovat podle bodu 5) b)? Nebo správce školní sítě bude zodpovědný za
takové nastavení, aby se student kromě datové schránky "nikam jinak"
nedostal? Co studenti s notebooky s vlastním připojením? Jejich připojení
omezit nelze.

PS. Datové schránky ještě nefungují a Vy již s nimi počítáte. Podle toho,
jak pracují úřady v tomto státě, se dá předpokládat, že fungování datových
stránek taky nebude "zcela" bez chyb...

Unknown řekl(a)...
5. června 2009 v 9:39  

Není všem změnám konec.
Příští týden vystoupí se zásadním návrhem ministr životního prostředí a o týden později změní podobu maturit i ministr zemědělství. Pomyslnou tečku za změnami logistiky v letošním školním roce pak učiní Míša Kocáb.


U příležitosti útoku na Hirošimu přednese zásadní návrh na změnu logistiky státních maturit i šéfová Úřadu pro jadernou bezpečnost, paní Drábová.
A své k tématu jistě sdělí při své návštěvě České republiky i papež.

Dílčí úpravy jistě přijdou i od Svazu chovatelů drobného zvířectva, dále pak od představitelů Mikroregionu Pojizeří a nesouhlas s fyzickou distribucí testů do škol vyjádřili již důchodci z Domu s pečovatelskou službou v Horním Kníně.

Stanovisko Rady bezpečnosti OSN k logistice státních maturit lze očekávat bohužel až v první polovině roku 2011.

Anonymní řekl(a)...
5. června 2009 v 15:24  

Já být ministr školství, tak vydám vyhlášku, která změní vyhlášku o maturitách, která ještě není schválená. K té vyhlášce bych dal metodický pokyn a výklad, který bych podpořil právním výkladem odboru legislativy. Přes NIDV bych zadal proškolení s názvem Management škol a Nová maturita nově. Samozřejmě s povinnou účastí ředitele a jeho zástupce. Výsedkem bude, že:
ředitel zajistí vybrání datové schránky
ředitel zajistí techniku a náhradní techniku k vytištění
ředitel zodpovídá za správnou kompletaci materiálu.
ředitel zajistí logistiku přípravy při distribuci

Prostě ve stylu - když už jsme tu srandu jednou začali, tak ať je to sranda jaksepatří.

PS.
1. S ohledem na obludnost, těžkopádnost, robustnost a nesmyslnost celého pojetí (kterýpak z původních cílů je tou maturitou opravdu plněn?) je otázka přenesení nákladů jinam docela pomíjející - tento problém bych snad i těm tvůrcům odpustil, protože se v těch ostatních úplně schová.
2. na počítači to tedy opravdu nepůjde. Školy určitě nemají tolik počítačů, kolik je maturantů.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.