Do bambiriádních areálů zamířily tisíce lidí, ani chladné počasí je zatím neodradilo

pátek 5. června 2009 ·

I přes poměrně chladné počasí, které druhým dnem provází Bambiriádu 2009, se vydaly v pátek 5. června do areálů v řadě měst, kde se odehrává, další tisíce lidí. Vzhledem k zaměření zmíněné celostátní akce, pořádané již jedenáctým rokem Českou radou dětí mládeže (ČRDM), je pochopitelné, že většinu z návštěvníků tvořily právě děti. S chutí a radostí jim vlastní si užívaly programů, které pro ně připravili ochotní dobrovolníci z rozličných dětských sdružení: modelovaly, malovaly, zkoušely, jaké to je ovládat hasičské proudnice, vykřesávaly oheň, učily se základům první pomoci, střílely z luku… – zkrátka se bavily a soutěžily v nepřeberném množství hravých i naučných disciplin.

Ke čtvrtečním devíti se v pátek přidal i zbytek bambiriádních míst – letos se tato akce koná v celkem 14 městech ve všech krajích ČR. Spoustu zajímavých „atrakcí“ i námětů pro trávení volného času nabídla kupříkladu brněnská Bambiriáda. „Vezměte Vaše děti na Kraví horu a nechejte je projít všechna stanoviště plná zajímavých her, zajděte s nimi do planetária, na dětskou mši, do Centra léčivých rostlin a odpoledne třeba na koupaliště,“ vyzvala předsedkyně Jihomoravské rady dětí a mládeže Jana Kučerová brněnskou veřejnost. Jižní Morava je podle ní tradiční baštou dětských organizací: jen po Brně je téměř 300 kluboven, v nichž se schází desetitisíce dětí, o něž se celoročně stará několik tisíc dobrovolníků.

Bambiriádní stanové městečko v Rychnově nad Kněžnou nabízelo třeba lanové lávky, airsoft, překážkové dráhy, tvořivé dílny a velké šachy. Kdo chtěl, mohl si tam také zasoutěžit v piškvorkách, v běhu či chůzi na chůdách. V tamním zámeckém parku se zase rozdováděli breakeři. Jejich pódium bylo obklopeno užaslými diváky, kteří je svým potleskem povzbuzovali k úctyhodným výkonům.

V Praze se v rámci aktivit Národního parlamentu dětí a mládeže (NPDM) uskutečnily dvě besedy s našimi vojáky z misí v Afghánistánu. Konkrétně dva vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova a jedna jejich kolegyně z 311. praporu, v pozici náčelníka chemické laboratoře v Liberci. Zajímavé informace a odpovědi na své otázky se měli možnost dozvědět žáci 5. třídy ZŠ Bratří Venclíků z Prahy 9 a členové NPDM.

Jinou doprovodnou akcí ve formě „kulatého stolu“ nabídly Karlovy Vary, kde se třemi desítkami mladých lidí diskutovali politici, úředníci a ředitelé škol na téma Úroveň školství v ČR a v Karlovarském kraji, využití volného času pro děti a mládež v kraji. Z debaty podle Hany Šnajdrové z Krajské rady dětí a mládeže Karlovarska vyplynulo, že studenty na rozdíl od ředitelů škol netrápí tolik kvalifikace učitelů, jako minimální komunikace a pocit chybějícího partnerství ve vzdělávacím procesu.

Podobně jako ve čtvrtek, také v pátek bylo v nově otevíraných bambiriádních areálech vidět politiky, kteří svou účastí dávali najevo zájem o problematiku užitečného trávení volného času dětí a mládeže, na níž je celá akce primárně zaměřena. Například liberecká Bmabiriáda byla slavnostně zahájena za účasti předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky; po boku mu stáli náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka a náměstek hejtmana Libereckého kraje Radek Cikl. Plzeňskou akci zase zahájili poslanec Václav Šlajs, členka rady města Plzně Petra Kocovská a starosta MO Plzeň 2 Lumír Aschenbrenner.

Bambiriáda si klade za cíl propagovat zejména dětské spolky a mládežnické organizace nabízející návody, jak smysluplně trávit volný čas. Unikátní příležitost nabízí v tomto ohledu panelová výstava na Střeleckém ostrově, která zevrubně mapuje na sedm desítek z více než devadesáti členských sdružení ČRDM, působících po celé České republice. Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.