TNS AISA: České děti a internet

pondělí 25. května 2009 ·

TNS AISA zrealizovala pro Nadaci Naše dítě bezplatně výzkum v českých rodinách týkající se chování dětí na internetu.

Výzkum byl proveden začátkem roku 2009, účastnilo se ho 319 rodin s dětmi ve věku 10 - 15 let z celé ČR. Hlavní závěry tohoto výzkumu byly představeny ředitelem TNS AISA Tomášem Rycheckým na tiskové konferenci Nadace Naše dítě ve čtvrtek 21. května 2009.

Výzkum poskytl důležité informace o chování dětí na internetu a o přístupu rodičů k ochraně dětí před nebezpečným materiálem šířeným internetem. Ve výzkumu bylo například zjištěno, že:

- přibližně polovina dětí ve věku 10 - 15 let má počítač s internetem umístěný v dětském pokoji, u Internetu tráví průměrně 1,5 hodiny denně v pracovním týdnu a až 2,5 hodiny denně o víkendu

- okolo 70 % dětí na internetu navštěvuje diskusní skupiny

- 37 % českých dětí ve věku 14 - 15 let komunikuje na internetu s cizími lidmi, které znají pouze z virtuálního prostředí; 14 % dětí v tomto věku se pak osobně schází s lidmi, které na internetu poznaly

- více než třetina dětí ve věku 14 - 15 let sděluje na internetu neznámým osobám své osobní a kontaktní údaje

- přibližně polovina dětí posílá svoje fotky a na internetu sdílí svá videa

- 17 % rodičů nekontroluje, co jejich děti na internetu dělají, většina provádí pouze namátkové kontroly; programy pro omezení přístupu dětí k nevhodným stránkám využívá jen 8 % rodičů

Podrobnější informace z výzkumu jsou k dispozici v přiložené prezentaci.

Nadace Naše dítě se jako správce a provozovatel první české horké linky Internet Hotline aktivně zajímá o problematiku bezpečné práce s internetem v ČR a výsledky výše uvedeného výzkumu jsou pro nadaci další výzvou k šíření osvěty v oblasti bezpečného internetu. Mnoho českých dětí je totiž vystaveno rizikům, která jim hrozí při práci a hře na internetu. Již třetím rokem se o snížení těchto rizik snaží horká linka Nadace Naše dítě, která je pod názvem Internet Hotline třetím rokem provozována nadací na stránkách www.internethotline.cz. Více informací o činnosti nadace Naše dítě naleznete také na stránkách www.nasedite.cz.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.