NÚOV: Začíná projekt Národní soustava kvalifikací 2. Pomůže lidem, kterým chybí doklad o tom, co umí.

středa 29. dubna 2009 ·

Je čím dál běžnější, že člověk pracuje v jiném oboru, než který vystudoval, nebo v němž se vyučil. Často tuto novou práci také mnohem lépe ovládá, ale nemůže to doložit žádným plnohodnotným vysvědčením. Pomoci mu může Národní soustava kvalifikací. Ta bude dokončena v průběhu národního projektu Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací (NSK2), který začíná 1. května 2009 a potrvá až do roku 2015. Projekt řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, realizuje ho Národní ústav odborného vzdělávání a přispívá na něj Evropský sociální fond.

Pavel je vyučený obráběč kovů, pracoval jako soustružník a přitom ho bavilo vařit. O této zálibě věděl jeho soused a když zakládal vlastní hospůdku, nabídl Pavlovi místo v kuchyni. Pavel nabídku přijal, ve vaření se tam ještě zdokonalil a hosté byli maximálně spokojení. Po nějaké době ale skončil podnik jeho souseda včetně hospůdky v konkurzu. Pavel přišel o práci a novou už nehledal ve strojírenství, ale po hotelech, restauracích, jídelnách a podobných zařízeních. Neuspěl. Jediným dokladem, kterým mohl prokázat svou kvalifikaci, byl výuční list obráběče kovů.

Jak může Národní soustava kvalifikací pomoci?

V Národní soustavě kvalifikací budou popsány všechny dílčí i úplné kvalifikace, které mají uplatnění na trhu práce. Pro každou z nich bude připraven standard, který umožní ověřit, co ten který člověk umí bez ohledu na to, jestli se tomu naučil ve škole, v praxi či v nějakém kurzu. Lidé budou mít možnost nechat se přezkoušet a získat celostátně platný certifikát uznávaný všemi zaměstnavateli, přitom nebudou muset kvůli tomu chodit několik let do školy. Právě tato možnost pomůže i těm, kteří pracují v jiném oboru než vystudovali. Od srpna 2007 to umožňuje zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.

Základ Národní soustavy kvalifikací vznikl v letech 2005–2008, kdy byly vytvořeny kvalifikační a hodnoticí standardy pro 340 dílčích kvalifikací v oblasti řemesel a služeb. Během projektu NSK 2 budou připraveny standardy pro kvalifikace na úrovni maturity a vyššího odborného vzdělávání.

Rozhodující je názor zaměstnavatelů

Aby celý systém mohl fungovat, musí standardy odpovídat požadavkům zaměstnavatelů. Jen za toho předpokladu pak budou uznávat certifikáty získané na základě přezkoušení. Proto budou do projektu zapojeny reprezentativní zaměstnavatelské organizace, sektorové rady i profesní experti. NSK bude bude provázána se vznikající Národní soustavou povolání, s Evropským rámcem kvalifikací i soustavou živností.

Už dnes mohou lidé využívat Národní soustavu kvalifikací pro uznání svých dovedností

V současnosti lze zkoušky skládat z dílčích kvalifikací v oblasti řemesel a služeb. Zájemci jsou přezkušováni podle požadavků hodnoticího standardu dílčí kvalifikace a pokud uspějí, dostanou celostátně platné osvědčení. Složí-li zkoušky ze všech částí úplné kvalifikace, mohou získat výuční list. Na konci března už bylo přezkoušení možné ve 165 kvalifikacích, jejichž standardy byly schváleny zaměstnavatelskými organizacemi i příslušnými ministerstvy. Jde hlavně o obory gastronomické, potravinářské a zemědělské, rychle ale přibývají i obory strojírenské, elektrotechnické a další. Obce například podporují, aby takovou zkoušku složili jejich hrobníci a stali se tak certifikovanými odborníky. K přezkoušení se mohou lidé přihlásit u autorizovaných osob, tedy škol a dalších subjektů, které garantují úroveň zkoušek. Do konce března 2009 získalo tímto způsobem certifikát o své kvalifikaci 60 lidí.

Podrobné informace o kvalifikacích, v nichž je možné skládat zkoušky, najdete na www.narodni-kvalifikace.cz.

„Možnost získat celostátně platný certifikát o své kvalifikaci, aniž by člověk musel chodit znovu do školy, může hodně pomoci lidem, kteří ztratí místo a za současné ekonomické krize budou mít potíže s nalezením nového,“ zdůrazňuje hlavní manažer projektu NSK 2 Ivo Jupa.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.