MŠMT: Výuka architektury patří do škol, rozhodl ministr Liška

pondělí 20. dubna 2009 ·

Ministerstvo školství uvažuje o zkvalitnění výuky architektury na středních a základních školách. Vyplývá to z memoranda o architektuře a vzdělávání, které podepsali ministr školství Ondřej Liška a předseda České komory architektů Dalibor Borák na mezinárodní konferenci o politikách architektury v Evropě.

"Výuka architektury na školách chybí. Je to přitom jediný způsob, jak naučit děti chápat vztah člověka k prostoru", řekl ministr Liška. Architektura je podle něj také jedním z oborů, ve kterém se mohou děti učit pohledu na svět jako celek a hledání souvislostí. To se děti v rámci jednoho předmětu nenaučí, dodal.

Dokument obsahuje závazek zapojit odborníky do systému architektonického vzdělávání na všech typech škol i v celoživotním vzdělávání. Připravilo ho ministerstvo školství ve spolupráci s ČKA v souladu s připravovaným vládním návrhem politiky architektury České republiky. "Memorandum je závazkem pro příštího ministra školství, který na jeho základě může zakomponovat výuku architektury do rámcových vzdělávacích programů," řekl ministr Liška.

Konferenci uspořádala ČKA ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj v rámci českého předsednictví v EU. Chce ukázat politiky architektury jako vhodný nástroj veřejné správy ke zlepšení života společnosti. Právě oblast vzdělávání o architektuře je jednou z oblastí, kde lze politiky architektury využít. Klienti často nemají dostatečné povědomí o architektuře, a tak neví, co od ní mohou očekávat, shodli se dnes mimo jiné architekti.

Politika architektury existuje ve většině evropských zemí. V Česku její návrh vypracovala ČKA pro ministerstvo pro místní rozvoj. Kromě podpory výuky architektury obsahuje například požadavek upřednostňování veřejných architektonických soutěží. Návrh ještě nebyl schválen.

1 komentářů:

MatejkaJ řekl(a)...
21. dubna 2009 v 8:20  

Přestava výuky architektury na všech stupních škol je sice krásná, ale nesměřujeme čím dál tím více k tomu, že ve školách budou učit učitelé kdeco mimo svůj vlastní obor, tedy mimo oblast, kterou vystudovali a kterou by tedy měli znát? A má o nás takhle rozhodovat ministr školství, mládeže a tělovýchovy? Mluví tkahle konkrétně třeba do fotbalu?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.