MŠMT: Zástupci vysokých škol připravují reformní zákon

pátek 6. března 2009 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška seznámil na čtvrteční tiskové konferenci novináře s průběhem prací na základním dokumentu reformy vysokých škol - zákonu o terciárním vzdělávání. Za nejdůležitější pokládá skutečnost, že na tvorbě věcného záměru zákona se podílí zástupci jednotlivých vysokých škol. Diskuzí o podobě zákona se zúčastnil i profesor Jan Švejnar z University of Michigan.

Opakovaně jsem deklaroval, že reformu terciárního vzdělávání musí vzít za své i vysoké školy,"  řekl ministr Ondřej Liška. „Nepřipadá v úvahu prosazovat tak důležité změny přes hlavy těch, jichž se mají týkat. Pokládám za důležité, že se vysoké školy podařilo zapojit do práce na samotném zákonu. Právě zákon o terciárním vzdělávání je totiž základním kamenem celé reformy." 

Zástupci vysokých škol tvoří většinu týmu, který věcný záměr zákona připravuje. Nad rámec toho ministr Liška požádal o externí spolupráci profesora Jana Švejnara z University of Michigan, který vzhledem ke svým bohatým zkušenostem může mít velmi cenné připomínky. Podle slov prof. Švejnara by "reforma terciárního vzdělávání měla směřovat především k posílení kvality českých vysokých škol."

Ministr dodal, že aktivní spolupráce při tvorbě věcného záměru zákona je výhodnější i pro ty, kteří nesouhlasili s Bílou knihou terciárního vzdělávání.

„Způsob komunikace pomocí výzev a petic svědčí o tom, že příprava reformy vyvolala širokou debatu o úloze vysokých škol ve společnosti. Cíl této debaty vidím v odstranění těchto nedorozumění a v nalezení dohody. O tom, že ji nalezneme, nepochybuji,"  zdůraznil Liška. 

Ministr Liška zároveň představil podrobný harmonogram kroků, které budou v rámci přípravy věcného záměru zákona a jeho paragrafového znění následovat (viz přílohu). "Do konce června chceme vládě předložit definitivní podobu věcného záměru."

Příloha:

Reforma terciárního vzdělávání.pps Reforma terciárního vzdělávání.pps (382,00 KB

Věcný záměr zákona - pracovní skupina 

6 rektorů nominovaných Českou konferencí rektorů:

 • Jan Hron (Česká zemědělská univerzita v Praze)
 • Václav Cejpek (Janáčkova akademie múzických umění Brno)
 • Petr Fiala (Masarykova univerzita Brno)
 • Václav Havlíček (České vysoké učení technické Praha)
 • Václav Hampl (Univerzita Karlova Praha)
 • Luboš Chaloupka (Univerzita Jana Amose Komenského Praha) 

6 členů nominovaných Radou vysokých škol:

 • Vladimír Čechák (Vysoká škola finanční a správní Praha)
 • Pavel Popela (Vysoké učení technické v Brně)
 • Pavel Ripka (České vysoké učení technické Praha)
 • Jiří Zlatuška (Masarykova univerzita Brno)
 • Ján Říha (Studentská komora Rady vysokých škol)
 • Marek Hodulík (Studentská komora Rady vysokých škol)

Věcný záměr zákona - přípravný tým

 • Vlastimil Růžička (náměstek ministra pro výzkum a vysoké školy)
 • Václav Vinš (ředitel odboru vysokých škol MŠMT)
 • Věra Koťátková (odbor vysokých škol MŠMT) 
 • Petr Kolář (Univerzita Jana Amose Komenského Praha)
 • Miroslav Ludwig (Univerzita Pardubice)
 • Jana Mačáková (Univerzita Palackého Olomouc)
 • Jiří Nantl (Masarykova univerzita Brno)
 • Petra Peterková (Siemens)
 • Tomáš Kopřiva (Grantová agentura České republiky) 
 • Petr Matějů, Simona Weidnerová, Jan Slovák,
  Daniel Münich, František Ježek, David Václavík
  (tým autorů Bílé knihy terciárního vzdělávání)


MŠMT

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.