Hradecké prohlášení

pátek 6. března 2009 ·

Uplynul již měsíc od vyhlášení tzv. Hradeckého prohlášení, v němž členové akademických senátů řady českých univerzit i fakult kritizovali tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání i proces její přípravy.

My, níže podepsaní, odmítáme způsob přípravy Bílé knihy terciárního vzdělávání jako nedemokratický. Samotnou Bílou knihu terciárního vzdělávání považujeme za nedostatečný a nebezpečný materiál pro kvalitu vysokého školství, ohrožující jeho demokratický charakter a nezastupitelnou funkci pro společnost. V této podobě ji pokládáme za nepřijatelné východisko pro tvorbu nové zákonné úpravy.

Protože nám záleží na osudu českého vysokého školství, žádáme, aby příprava věcného záměru zákona byla podrobena veřejné diskusi za široké účasti akademické obce. Je nezbytné, aby byla veřejnost o jeho tvorbě průběžně informována.

Při přípravě věcného záměru je důležité, aby byly zohledněny především tyto výtky vůči Bílé knize terciárního vzdělávání:

  1. Snadná zneužitelnost: Omezením samosprávy vysokých škol se dává prostor pro prosazování politických a ekonomických zájmů nejrůznějších lobby, a to prostřednictvím instalovaných správních rad a Rady pro terciární vzdělávání. Rázně odmítáme omezování samosprávy vysokých škol.
  2. Nerealizovatelnost: Chybí jasná představa o konkrétním procesu, jak dosáhnout cílového stavu. Popis návrhu reformy je tvořen souborem navzájem neprovázaných kapitol, a absence této představy činí celou reformu nevěrohodnou.
  3. Krátkozrakost: Preference přímého ekonomického profitu před investicemi do rozvoje vědy a vzdělanosti je pro většinu oborů základního výzkumu likvidační. Útlum oborů s odloženou ekonomickou rentabilitou povede k dlouhodobému snížení konkurenceschopnosti české vědy a školství v evropském kontextu.
  4. Klamnost: Návrh reformy vzbuzuje falešné naděje mezi uchazeči o kvalitní vysokoškolské vzdělání, protože zaměňuje kvalitu výuky s bezprostřední finanční rentabilitou. V praxi tak povede k poklesu úrovně absolventů a následně i ke snížení jejich hodnoty na trhu práce. Je třeba zajistit takovou reformu, která zpřístupní v co největší míře kvalitní vzdělání, nikoli takovou, která umožní nákup titulů.
  5. Neufinancovatelnost: Návrh reformy nenabízí realistické řešení podfinancování vysokého školství. Zvýšení příspěvku ze státního rozpočtu se neplánuje a chybějící prostředky nemohou být vyrovnány pouhým zapojením soukromých zdrojů.

Vyzýváme proto nejširší akademickou obec, studenty, vědecké pracovníky a další občany této země, aby nás v naší snaze zabránit neuváženým a kontraproduktivním změnám v českém vysokém školství podpořili.

V Hradci Králové na sněmu zástupců akademických senátů, dne 4. 2. 2009

prof. PhDr. Ludvík Václavek, CSc.předseda AS FF UPFFUP Olomouc
Mgr.Ladislav Jakubčlen AS UP, člen AS FF UPFFUP Olomouc
MUDr. Bc. Marek Hilšerpředseda AS 1.LF UK, člen AS UK1.LFUK Praha
Tomáš Krejbichpředseda SK AS VUT, člen AS FP VUTFPVUT Brno
Bc. Petra Nováčkováčlenka AS VUTFSIVUT Brno
Mgr. Marie Rakušanová, PhD.předsedkyně AS KTF UKKTFUK Praha
PhDr. Josef Bartoň, Th.D.místopředseda AS KTF UKKTFUK Praha
PhDr. Josef Stracený, CSc.předseda AS PdF UK, člen AS UKPdFUK Praha
Mgr. Aleš Svobodamístopředseda AS FHS UK (mandát skončil 31. 1. 2009)FHSUK Praha
Mgr. Daniel Ferancmístopředseda AS KTF UK, tajemník AS UKKTFUK Praha
JUDr. Ing. Josef Staša, CSc.předseda AS PF UK, místopředseda AS UKPFUK Praha
Mgr. Jakub Marekčlen AS UKFHSUK Praha
Mgr. Jan Tučekčlen AS UKFHSUK Praha
Dr. phil. Pavel Himldelegát RVŠFHSUK Praha
Mgr. Richard Vodičkapředseda AS FMK UTBFMKUTB Zlín
RNDr. Martina Šimůnkováčlen AS TULFPTU Liberec
doc. Ing. Zdeněk Plíva, Ph.D.předseda AS TUL, člen AS FM TULFMTU Liberec
Mgr. Pavel Sochorčlen AS PdF MUPdFMU Brno
Bc. Karel Bernášekmístopředseda AS PdF MUPdFMU Brno
Petr Puttnerčlen AS FPF SUFPFSU Opava
BcA. et Bc. Miroslav Zemančlen AS FPF SUFPFSU Opava
Ing. Alena Macháčková, CSc.předseda AS UTBFTUTB Zlín
Michal Špačekčlen AS PdF UKPdFUK Praha
Mgr. Petr Jedelskýčlen AS PřF UKPřFUK Praha
PhDr.Věra Němečková, Ph.D.člen AS FF UHKFFUHK Hradec Králové
Mgr. Petr Christov, Ph.D.předseda AS FF UKFFUK Praha
Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D.předsedkyně AS FF UHKFFUHK Hradec Králové
Mgr. Josef Šlerkamístopředseda AS FF UK, člen AS UKFFUK Praha
Mgr. Martin Veselý, Ph.D.člen AS FF UJEPFFUJEP Ústí nad Labem
Mgr. Jakub Pátekpředseda AS FF UJEPFFUJEP Ústí nad Labem
Mgr. Irena Fialováčlenka AS FF OUFFOU Ostrava
Petr Rezekmístopředseda AS FF UHK, člen AS UHKFFUHK Hradec Králové
Mgr. Vítězslav Vilímek, DiS.jednatel AS FF OUFFOU Ostrava
Mgr. Pavel Ziklpředseda AS PdF UHKPdFUHK Hradec Králové
RNDr. Jiří Dolejší, CSc.předseda AS MFF UKMFFUK Praha
Mgr. Jiří Lipovskýjednatel AS MFF UKMFFUK Praha
Aneta Veselskáčlenka AS FHS UK (mandát začal 1. 2. 2009), radní SU UKFHSUK Praha
Mgr .Richard Thérčlen AS FF UHKFFUHK Hradec Králové
PhDr. Dušan Radovanoviččlen předsednictva AS FF UKFFUK Praha
Doc. Martin Opršálpředseda AS HF JAMU, člen AS JAMU, HF JAMUHFJAMU Brno
doc. RNDr. Jan Picek, CSc.předseda AS FP TULFPTU Liberec
Bc .David Solničkačlen AS MU, AS PdF MUPdFMU Brno
PhDr. Karel Pančocha, Ph.D.předseda AS PdF MUPdFMU Brno
Vojtěch Mezeračlen AS LF HK UK, AS UKLF HKUK Praha
doc. RNDr. Miroslava Černochová, CSc.proděkanka pro zahraničí a vnější vztahyPdFUK Praha
doc. PhDr. Nikolaj Demjančuk, CSc.předseda AS ZČU, člen AS FF ZČUFFZČU Plzeň
RNDr. Jindřich Vaněk, Ph.D.předseda AS SUOPFSU Opava
RNDr. Jana Kotlářová, Ph.D.předseda AS FaF HK UKFaF HKUK Praha
Mgr. Samuel Zajíčekmístopředseda AS FF UKFFUK Praha
PhDr. Miroslav Joukl, Ph.D.místopředseda AS FF UHKFFUHK Hradec Králové
Jiří Flámčlen AS HTF, AS UKHTF

UK Praha

 

 

Zde se nachází text Hradeckého prohlášení, tak jak bylo přijato 4. 2. 2009, spolu se seznamem původních signatářů. Seznam všech signatářů naleznete zde.

Pokud se chcete k Hradeckému prohlášení připojit, zde naleznete: jeho text ke stažení ve formátu MS Word. nebo ve formátu PDF. Zde je k dispozici vzorová podpisová listina ve formátu XLS a zde ve formátu DOC. Pokud je to možné, zašlete nám ofocené podpisové listiny na některou z kontaktních adres, případně poštou na adresu Předsednictva Akademického senátu FF UK.dokument

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.