MŠMT: Novela zbaví ředitele škol povinnosti přiznávat majetek

čtvrtek 19. února 2009 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška prosadil v Poslanecké sněmovně v prvním čtení návrh novely zákona o střetu zájmů. Plní tak slib, který dal ředitelům škol a školských zařízení v loňském roce. Pokud jeho návrh projde i dalšími koly legislativního procesu, budou ředitelé škol zbaveni povinnosti přiznávat svůj majetek. Skutečnost, že se zákon ve stávajícím znění vztahuje i na ředitele škol, byla předmětem ostré kritiky školské veřejnosti i MŠMT.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška novelu předložil společně s předsedou sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Walterem Bartošem a místopředsedkyní téhož výboru Michaelou Šojdrovou.

Účelem návrhu je vyjmout z okruhu veřejných funkcionářů definovaného zákonem o střetu zájmů ředitele škol a školských zařízení zřizovaných ve formě příspěvkových organizací státem a územními samosprávnými celky.

Loňskou novelou zákona o střetu zájmů, která nabyla účinnosti 20.června 2008, byl okruh veřejných funkcionářů rozšířen o vedoucí zaměstnance 2. až 4. stupně řízení podle § 124 odst. 3 zákoníku práce (týká se státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací územních samosprávných celků). S účinností od 20. června 2008 jsou proto ředitelé škol a školských zařízení veřejnými funkcionáři a vztahují se na ně mimo jiné povinnosti podle § 7 zákona o střetu zájmů.

Nutno zdůraznit, že počet osob zastávajících funkci ředitele školy nebo školského zařízení zřizované státem, krajem nebo obcí se vzhledem k decentralizované koncepci vzdělávací soustavy bude vždy pohybovat v řádech tisíců. Přitom nezanedbatelný podíl na celkovém počtu ředitelů škol a školských zařízení budou mít ředitelé malých škol s kapacitou do 100 žáků, které představují důležitou roli v dostupnosti vzdělávací soustavy a v koncepci jejího dalšího rozvoje. Právě z hlediska podpory malých škol jako podstatné součásti veřejného života v menších obcích je nutné se vyvarovat opatření, která nejsou nezbytná a mohla by odradit kvalitní zájemce o místa ředitelů takových škol.

Bez ohledu na velikost školy potom lze nově zavedené povinnosti ředitelů škol a školských zařízení podle zákona o střetu zájmů považovat za protichůdné k jednomu ze základních směrů reformy vzdělávací soustavy, jímž je snižování administrativní zátěže související se správou škol a školských zařízení. Zákon o střetu zájmů sice nezvyšuje administrativní nároky na právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení jako takové, představuje však další komplikaci v již tak složitém právním prostředí, v němž se musejí ředitelé škol a školských zařízení orientovat.MŠMT

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.