Petr Kolman: Dva kratší dotazy aneb Co to znamená?

úterý 6. listopadu 2007 ·

Otázka: Co znamená termín „litispendence“, a co výraz „mutatis mutandis“?

Odpovídáme: 

V dnešní poradně jsme sloučili dva kratší dotazy. 

Mutatis mutandis – znamená: po nezbytných úpravách. Jinak řečeno: změní-li se to, co má být změněno. Je-li v právním textu použito výrazu mutatis mutandis, znamená to, že věc (ustanovení, vyhláška, zákon, smlouva, novela) platí obdobně

Litispendence - výraz litispendence jste patrně četla ve významu překážka litispendence

Překážku litispendence můžeme rovněž označit jako překážku tzv. věci zahájené.

Jde o to, aby stejná záležitost nebyla před soudy (či správními úřady) projednávána dvakrát či dokonce ještě vícekrát. 

Totožnost věci je dána, zjednodušeně řečeno, shodným objektem řízení (včetně téhož skutkového děje) a stejnými účastníky.

Litispendence tedy nedovoluje zahájení řízení před soudem (či správním orgánem), pokud o téže cause jiné soudní (či správní) řízení u soudu (resp. správního orgánu) už probíhá.Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.