Velké centrální projekty na vybavování škol informační a komunikační technikou mohou dopadnout neslavně, jak jsme se přesvědčili nedávno několikrát v české Státní informační politice ve vzdělávání. Nedostatky pak většinou vyniknou ve srovnání s podobnými projekty, zatím jsme se srovnávali pouze se Slovenskem, české ministerstvo školství a další aktéři ale naší veřejnosti dodnes tají, jak podobný projekt zvládli v Polsku. Tam v letech 2003-6 dodali do škol 370 000 osobních počítačů, notebooků a serverů, každá škola pak získala síťovou tiskárnu, scanner či datový projektor…
Česká Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) byla ambiciózním projektem, více než sedm miliard korun na vybavení škol počítači a jejich připojení k Internetu nám mohly ostatní postkomunistické země závidět. Po vypracování projektu zčásti na akademické půdě se SIPVZ zmocnili politici a od jeho ohlášení na veletrhu INVEX 2000 bylo jasné, že bude cinknutý. Optimistické řeči tehdejšího ministra Březiny a šéfa Úřadu pro státní informační systém Kratochvíla (z tohoto úřadu se pak stalo nyní rušené ministerstvo informatiky) byly až příliš optimistické a v roce 2001 následující výběrové řízení podepsané ministrem školství Zemanem bylo až příliš zmanipulované. Důsledky série chybných či nekvalifikovaných či přímo korupcí zavánějících rozhodnutí se podařilo jen částečně napravit v letech 2004-6. Jeden z mála úspěchů z tohoto období nápravy zrušila Paroubkova vláda na jaře 2006 v návrhu státního rozpočtu za následnéhp souhlasu nové poslanecké sněmovny i nových Topolánkových vlád: financování SIPVZ bez náhrady skončilo.
Velké centrální projekty na vybavování škol informační a komunikační technikou tedy mohou dopadnout neslavně, nedostatky SIPVZ pak většinou vyniknou ve srovnání s podobnými projekty. Zatím jsme se srovnávali pouze se Slovenskem, kde se dlouhá léta realizoval projekt Infovek a poté školy vybavil a připojil privatizovaný Slovenský Telekom na základě podmínek jeho privatizace. České ministerstvo školství a další aktéři ale naší veřejnosti dodnes tají, jak podobný projekt zvládli v Polsku, kde použili na vybavení škol prostředky z Evropského sociálního fondu (ESF). Naše ministerstvo školství přitom v uplynulých letech opakovaně tvrdilo, že na účely SIPVZ není možné prostředky z ESF použít a vůbec se o podobné čerpání nepokusilo!
Polské Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu realizovalo v letech 2004-2006 následující projekty:
- Pracownie komputerowe dla szkół
- Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych
- Wyposażenie w sprzęt komputerowy centrów kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia praktycznego
- Edukacyjny portal internetowy
- Wyposażenie w specjalistyczny sprzęt komputerowy poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz z oprogramowaniem
Pracownie komputerowe dla szkół
V tomto projektu bylo v letech 2003-2006 vynaloženo 1 338 223 000 PLN (zhruba 10 miliard Kč) na vybavení více než 19 500 škol počítačovou učebnou dvou velikostí (7 700 větších), ve které bude následující vybavení:- 10/19 PC s operačním systémem a kancelářským balíkem
- server se síťovým operačním systémem
- 1-2 síťové tiskárny
- 1-2 scannery
- datový projektor
- notebook
- LAN s 16/32portovým switchem
- balíček s výukovými programy
- kurzy pro učitele, ředitele a správce
- pro server Novell SBS 6.0 a Microsoft Windows XP Professional PL pro klientské počítače
- pro server Microsoft SBS 2003 a Microsoft Windows XP Professional PL pro klientské počítače
- Linux pro server i klientské počítače
Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych
V tomto projektu bylo v letech 2003-2006 vynaloženo 184 500 000 PLN (zhruba 1,4 miliardy Kč) na vybavení téměř 16 000 školních a pedagogických knihoven (332 serverů a asi 65 000 PC), kde bude následující vybavení (tři varianty):- 4/6 PC s operačním systémem a kancelářským balíkem
- server se síťovým operačním systémem ve variantě se 6 PC
- kombinovaná tiskárna se scannerem
- LAN s 8/16portovým switchem nebo 8portovým routerem
- balíček s multimediálními programy: atlas, encyklopedie a slovník
- kurzy pro uživatele a administrátory
Edukacyjny portal internetowy
Polskému portálu zatím věnuji jen screenshot jeho hlavní stránky:
V pokračování si podrobněji prohlédneme funkce portálu a další projekty.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat