Jan Wagner: Chtěli byste školní notebooky za 2300 Kč? 2.

pondělí 3. října 2005 ·

O tom, že konsorcium předních ICT společností se chystá ve stamilionových počtech vyrábět levné notebooky s cenou pod 100 dolarů, primárně určené pro školství v rozvojových zemí, jsme informovali již před půl rokem. Od té doby dostává projekt konkrétní obsah a v krátké době bude představen prototyp, dnes přinášíme řadu podrobnějších informací.

Nicholas Negroponte, vedoucí a zakladatel MIT Media Labs, poskytl na lednovém Světovém ekonomické fóru (World Economic Forum) ve švýcarském Davosu rozhovor BBC World Service, ve kterém oznámil svůj záměr za spolupráce významných výrobců AMD, Google, Motorola, Samsung, Red Hat, Brightstar a mediální firmy News Corp vyrábět ve stamilionových počtech levné notebooky s cenou pod 100 dolarů, tedy dle dnešního kursu 2 300 Kč. Výroba se měla podle lednového prohlášení rozjet již za 18 měsíců, tedy v polovině roku 2006.

MIT Media Lab iniciovalo výzkumný program a byla založena nezisková organizace „One Laptop per Child“. Nicolas Negroponte zveřejnil detaily projektovaného notebooku, které se pokusím shrnout do několika bodů:.

  • Procesor AMD je z řady systém-on-chip, s největší pravděpodobností půjde o x86 procesor z řady Geode s frekvencí 500 MHz se spotřebou 1 W.
  • Operační paměť flash je o velikosti 1 GB, notebook nemá ani pevný disk, ani floppy disk a ani mechaniku CD-ROM..

  • Display je speciálního typu s cenou jen 35 dolarů: má dva režimy práce, barevný a černobílý pro práci v horších světelných podmínkách. Čitelnost má být dobrá i bez podsvícení při dopadu dostatku světla. Na jeho vývoji se podílí i Joe Jacobson, zakladatel společnosti e-Ink, výrobce digitálního papíru. Rozlišení je na stránkách projektu uvedeno jako 1 megapixel. Cílem dalšího vývoje by měl být 12“ display s cenou jen 12 dolarů a minimální spotřebou.

  • Wi-fi je standardní rozhraní, dále tu jsou 4 porty USB (předpokládá se připojení i s mobilním telefonem).

  • Operační systém je na bázi Linux, na vývoji se podílí Red Hat..

  • Napájecí kabel s nabíječkou je integrován do ramenního popruhu na notebook.

  • Součástí je i dynamo pro nouzové nabíjení s kličkou, minuta nabíjení zásobí akumulátor na deset minut provozu.

  • Konstrukce s pogumovaným povrchem je přizpůsobena i drsným podmínkám.

Notebook se tedy výrazně liší od dnešních běžně dostupných modelů a přinese zřejmě otřes na trhu notebooků i PDA. Ačkoliv je projekt zaměřen primárně pro rozvojové země, tvůrci doufají, že se může prosadit jako univerzální počítač po celém světě. Na základních a středních školách by byl podobný typ notebooku skutečně to pravé ořechové, zvláště když si uvědomíme jeho možnosti.

Prototyp přístroje by měl být představen už v listopadu na konferenci WSIS (World Summit on the Information Society) v Tunisku, první ověřovací série by měla mít 50-150 000 kusů. Během prvního roku by se mělo vyrobit pět až patnáct miliónů notebooků a ty by měly směřovat do Brazílie, Číny, Egypta, Thajska a Jižní Afriky. V druhém roce se plánuje výroba 100 až 150 miliónů kusů - čímž by se překonala současná světová produkce notebooků, která je nyní zhruba 50 miliónů ročně. Strategie projektu by měla být „stejný výkon za stále nižší cenu“, protože pro většinu cílových oblastí je i 100 dolarů příliš vysoká cena. Stabilizace výkonu i kapacity paměti by tak mohla vytvořit i zajímavé prostředí pro tvorbu nové generace software. Dnešní nesmyslné zvyšování výkonu počítačů, včetně low-end kategorie, totiž implikuje doslova plýtvání zdroji.

Komerční verze by se měla začít prodávat zhruba za 200 dolarů, přičemž 20-30 dolarů by měl být příspěvek na dodávky do rozvojových zemí. Je otázkou, jak se zachovají další výrobci železa a jak bude reagovat Microsoft, jehož operační systém MS Windows se prodává zhruba za 100 dolarů a který pro rozvojové země nabízí jeho ořezanou verzi XP Starter Edition. Očekávané počty vyrobených kusů nového školního notebooku pak ve velmi krátké výrazně změní poměr MS Windows:Linux na trhu. V rozvojových zemích tak bude MS Windows nejspíše v menšině a stejná situace čeká více méně celý svět. Například pro rok 2007 plánuje guvernér amerického státu Massachusetts Mitt Romney nákup nových notebooků pro celý půl milión žáků středních škol v jeho státě. Pokud podobný nápad bude mít například české ministerstvo školství… Ale nepředbíhejme. Musím ale otevřeně přiznat, že se už těším!



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.