Tento originální CD-ROM dokumentuje české korunovační klenoty způsobem, který nemá konkurenci. Podrobná interaktivní prohlídka jednotlivých insignií, které divák může na vlastní oči vidět jen zřídka a zdálky, zpřístupňuje i ty nejmenší detaily. Titul je vhodnou pomůckou nejen pro umělecké střední školy, ale i pro výtvarnou výchovu a dějepis na školách všech stupňů.
Další unikátní trojjazyčný CD-ROM České korunovační klenoty z řady edice Digart, dokumentující umělecké řemeslo autorů akademického sochaře Andreje Šumbery, Ing. Zdeňka Prokse a Mgr. Petra Kolínského, opět nasazuje pomyslnou laťku české produkce CD-ROMů hodně vysoko. Jde zde především o fotografickou dokumentaci českých korunovačních klenotů takového rozsahu, že zřejmě nemá a dlouho nebude mít konkurenci. Podrobná interaktivní prohlídka jednotlivých insignií, které divák může na vlastní oči vidět jen zřídka a zdálky, zpřístupňuje i ty nejmenší detaily. Titul je vhodnou pomůckou nejen pro umělecké střední školy, ale i pro výtvarnou výchovu a dějepis na školách všech stupňů.
CD-ROM České korunovační klenoty je multiplatformní a pracuje pod operačními systémy MS Windows, Linux, Mac OS 9.x a OS X v celé řadě WWW prohlížečů. Celý projekt, využívající technologie Macromedia Flash, má poněkud nezvyklé, ale poměrně logické ovládání. Aplikace se spouští přímo z CD-ROMu bez jakékoli instalace, ale lze ji zkopírovat na lokální disk nebo na libovolný souborový server. Vzhledem k velikosti některých souborů obrázků ve formátu SWF může mít potíže na PC s pomalejšími mechanikami (4x-24x) nebo slabšími procesory pod 300 MHz. Nedostatek vidím v nemožnosti vykopírování textů do schránky a v ne zcela zvládnuté práci posuvníků u textových okének. Kvalita aplikaci dominujícího fotografického materiálu (480 snímků) je ale špičková a uživatel má možnost studia i nejmenších detailů jednotlivých součástí souboru českých korunovačních klenotů i s využitím makrofotografie. Většina fotografií vznikla při podrobném zlatnickém a mineralogickém průzkumu klenotů v roce 1998 a poté i při restaurování Korunovačního kříže v roce 2002. Jak jsem se již zmínil, fotografie jsou převedeny do formátu SWF a je tak z pochopitelných důvodů znemožněna práce s celkovými záběry v nejvyšší kvalitě, ale získává se možnost snadné manipulace s obrázkem (jako ukázka detail meče ve formátu SWF o velikosti 920 kB). Fotografie a jejich popis doplňují další odborné texty osmi autorů.
Aplikace je využitelná jako doplňková pro druhý stupeň základních škol a pro střední školy ve výuce dějepisu a výtvarné výchovy. Další užití je možné v uměleckých školách všeho druhu a odborné výuce uměleckých řemesel, případně na vyšších odborných školách a pochopitelně univerzitách a vysokých školách. Koncepce aplikace nabízí široké možnosti učitelům ZŠ a SŠ, kteří mohou využít i jen samostatných částí rozsáhlého obsahu v rámci mezipředmětových vztahů.
Autoři Digart pracují s obrovským entuziasmem a vysoce profesionálním odborným přístupem, ale bohužel s určitým nezájmem institucí i majitelů sbírek. Jejich svého druhu furiantství zasluhuje ocenění. Z jejich kréda si dovolím ocitovat jen část:
Máme velký zájem, aby se sbírky muzeí lépe uplatnily ve vzdělávacím procesu. Naše koncepce zpracování digitalizovaných dat sbírkových fondů a následně vytvořené interaktivní CD-ROMy v naší ediční řadě Digart jsou zaměřené na využití ve vzdělávacím procesu a populárních přednáškách. Snahou našeho programu je, aby struktura a vrstvy zpracovaných dat umožnily různé formy sdělení informací, které si mohou zvolit dle uvážení skupiny uživatelů s předpokládanými rozdílnými zájmy. Prioritou je sice uplatnění v základním školství a v dalších úrovních školského systému, ale systém také umožňuje samostudium v jakémkoli věku a velkém rozpětí odbornosti. Podle ohlasů jsou naše CD-ROMy úspěšně aplikovány nejen na základních a středních školách a při univerzitních přednáškách, ale co nás nejvíce těší: doma se nad tématem často sejdou tři generace a společně se danou problematikou zabývají a studují.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat