V letošním roce získávají školy v rámci SIPVZ poprvé přímé finanční dotace na nákup hardware a určitě řada z nich zvažuje koupi dalších počítačů. Prodejců počítačů a nabídek je spousta a jejich porovnání není vždy zcela triviální. Nechceme školám radit, co konkrétně mají nakoupit, ale chceme upozornit na některá možná rizika a informovat o situaci na trhu.
Letos poprvé získávají české školy v rámci Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ) přímé finanční dotace na nákup hardware, informace naleznete například v článku Nové dotace SIPVZ pro vybrané školy: žádost podejte do 12. června!), na serveru Unie CZESHA IT2005 nebo na oficiálním webu SIPVZ MŠMT. Prodejců osobních počítačů a nabídek na ně je spousta a jejich porovnání není vždy zcela triviální. Nechceme školám radit, co konkrétně mají nakoupit, ale chceme upozornit na některá možná rizika a informovat o situaci na trhu. V článku Standard ICT služeb ve škole a obsah ICT plánu jsme informovali o požadavcích na vybavenost škol, kde jsou definovány některé parametry, týkající se hardware. Klíčový je počet klientských počítačů na sto žáků a pro některé služby je vhodný server. Jak by měl vypadat počítač do učebny, do kabinetu či pro běžnou výuku? Není to další dobré téma pro diskusi?
Přes nejrůznější alternativy, které se stále objevují, je dominantním počítačem ve školách běžné stolní PC s procesorem x86 (Intel nebo AMD), s pevným diskem, jednotkou CD-ROM, CRT monitorem s úhlopříčkou nejčastěji 15“-17“ a operačním systémem MS Windows různé generace. Spektrum nabídky je široké a takovéto PC můžeme koupit nové nebo repasované, značkové nebo neznačkové, v nejrůznějším provedení skříně, s nejrůznější výbavou a nejrůznějšími doplňky uvnitř. Pokusíme se shrnout některé zkušenosti a postřehy z nabídky, nákupu a provozu ve školách, nejprve u nových počítačů:
Ceny novinek rapidně klesají, někdy s uvádí, že o třetinu až polovinu za půl roku, čili nákup novinek není příliš výhodný pro nepříznivý poměr cena/výkon, například cena 300GB pevných disků poklesla za posledního půl roku skutečně právě o třetinu.
Naopak cena nejlevnějších komponent PC se příliš neliší od výkonnějších s cenou jen o málo vyšší: příkladem může být cena pevných disků 80 a 40 GB, který je nyní 1,11 při rozdílu ceny necelých 200 Kč!
Prakticky všechny procesory na trhu dostačují pro všechny školní aplikace (samozřejmě nejnovější software má obvykle i nejvyšší nároky na výkon), snad s výjimkou procesorů VIA, dodávaných u některých miniPC, které mají nedostatečný výkon v náročných grafických či multimediálních aplikacích.
S určitou nadsázkou lze říci, že paměti není nikdy dost. Nový počítač by měl mít nejméně 256 MB, jen 128 MB v kombinaci s integrovanou grafikou se sdílenou pamětí není určitě správnou volbou.
Drobné detaily: chtějte vyvedené porty USB a konektory pro sluchátka a mikrofon na přední stranu skříně, připlaťte si za tišší zdroj či volte spíše optickou myš. Ceny „vypalovaček“ jsou nyní velmi nízké: běžná mechaniky CD-ROM jsou za ceny od zhruba 400 Kč, vypalovačky CD-RW od 650 Kč, kombinované DVD-CD-RW od 1000 Kč a vypalovačky DVD od 1400 Kč. Čili dopřejte vypalovačky svým žákům i pedagogům! Záloha důležitých dat na DVD-R také není k zahození.
Od prodejce PC vyžadujte údaje o výrobcích jednotlivých komponent, je dobré vědět i konkrétní typ, případně i další podrobnosti. Jen tak můžete porovnat nabídku, případně zjistit cenu komponenty v on-line obchodech a její posouzení v recenzích.
Řada akčních nabídek s příznivou cenou skrývá jen výprodej skladů a často dostaneme nepříliš kvalitní kombinaci dílů. Naopak někdy ve výprodejích značkových počítačů jsou „perly“ za příznivou cenu.
Při nákupu více kusů požadujte množstevní slevu.
Je důležité znát reference prodejce a podrobně záruční podmínky.
Nákup repasovaných počítačů je někdy zatracován, někdy naopak nekriticky vychvalován. Skutečností je, že poměr ceny/výkon je příznivý a takovýto nákup řeší přetrvávající nedostatek klientských počítačů ve školách. Fyzická životnost značkových počítačů je běžně až 8 let i více, „morální“ je samozřejmě kratší. Ve firemním sektoru je obvyklá obměna po 3-4 letech:
Na vrcholu dnešní nabídky repasovaných počítačů jsou často i pouze „tří- až čtyřleté“ značkové počítače v konfiguraci s procesorem Intel Pentium III 1 GHz, 256 MB SDRAM, 20 GB pevným diskem a mechanikou DVD-ROM, které zhruba výkonem odpovídají počítačům dodaných zeleným školám a mají lepší výbavu. Řada prodejců je prodává i s licencemi MS Windows 2000 Professional. Takovéto počítače mohou stát bez monitoru zhruba dvě třetiny i polovinu ceny nejlevnějších nových počítačů, cenový prostor tady nemají prodejci repasí příliš velký. Platí zde ale to samé jako u nových počítačů, jen o málo výkonnější počítače stojí i pouze polovinu. Záruka u takovýchto počítačů bývá 6 až 12 měsíců.
Na spodním konci nabídky repasí jsou šestileté či starší PC s procesory Intel Pentium II a Celeron s frekvencí do 466 MHz, 64-128 MB SDRAM, 4-6 GB pevným diskem a mechanikou CD-ROM Jejich cena může být při nákupu v řádu desítek kusů překvapivě nízká, pokud se vzdáme delší záruky (prodejci poskytují obvykle 10-14 dní na otestování). Nákup těchto počítačů můžeme doporučit tam, kde jsou stále v provozu počítače třídy 486 nebo Pentium (do 233 MHz) a financí není nazbyt.
Řada prodejců nyní nabízí výhodné kombinace PC s monitorem, často i LCD 15“. Ceny jsou zpravidla výhodnější. Rovněž množstevní ceny jsou běžné.
Opět je důležité znát reference prodejce a podrobně záruční podmínky.
Příště si probereme alternativní řešení a nákup serverů. Na co jsme dnes ve výčtu dobrých rad zapomněli? Máte nějaký vhodný tip na konkrétního prodejce? S čím jste byli spokojeni? Co byste nejraději hodili prodejci na hlavu?
redakce
0 komentářů:
Okomentovat