Titul firmy Tomáš Holubec je pokusem o kompletní informační zdroj o Evropském společenství ve formě encyklopedie. Zároveň program umožňuje jednoduché ověření získaných znalostí pomocí různých testů a křížovek. Bohužel, s požadavky na moderní výukový software se zcela nevyrovnal.
Vstup České republiky do Evropské unie znamená i nutnost přísunu základních informací žákům českých škol. Zdrojů na různých médiích je celá řada, protože vstup byl spojen s širokou propagací a Evropská unie sama dbá na dostupnost všech potřebných informací.
Za takové situace není příprava originálního výukového CD-ROMu pro cílovou skupinu českých škol nic jednoduchého. Vsetínská firma Tomáš Holubec se o to svým titulem CD-ROM Evropská unie pokusila.
Po spuštění aplikace máme možnost pracovat přímo s daty z CD-ROMu, další možností je instalace na pevný disk, kde data zaberou zhruba 20 MB. Titul je vytvořen s použitím technologie Macromedia Flash 5 (aktuální je verze 7), stránky jsou ale statické a bohužel příliš rozsáhlé, a tedy poněkud nepřehledné. Negativně působí také nedotažené uživatelské rozhraní, které například umožňuje pohyb v dokumentu pouze pomocí titěrných tlačítek ovládaných myší, a nikoliv pomocí klávesnice nebo kolečka na myši. Program umožňuje vykopírování textu přes schránku, místní nabídka k této operaci je ale v angličtině.
Pozitivní je, že titul je díky použité technologii multiplatformní, a je tedy použitelný například i na počítačích s operačním systémem Linux. Autoři tuto možnost v technickém popisu v manuálu zmiňují, ale v sekci instalace se nic o Linuxu nedočteme, chybí i spouštěcí stránka v kořenové složce CD-ROM. Uživatel v tomto případě skutečně nemusí poznat, že se titul spouští ze složky EU souborem browser.html…
Dalším pozitivem je fulltextové vyhledávání, které má však opět nedotažené uživatelské rozhraní: před zadáním hledaného výrazu musíte smazat obsah políčka a vyhledávání není dostupné přímo z každé stránky, ale jen přes stránku hlavní nabídky.
K tvorbě textového obsahu bylo v některých částech programu použito jako informačního zdroje serveru www.evropska-unie.cz a www.euroskop.cz, který je oficiálním zdrojem ministerstva zahraničí ČR, obrázky a fotografie pak pocházejí ze serveru multimedia.eu.int, samozřejmě kromě originálních ilustrací od Tomáše Pojety.
Celkovou koncepci programu připravil Martin Kollár, absolvent oboru eurospráva VŠB Ekonomické fakulty Ostrava, který didaktiku titulu zcela nezvládl. Nepochopitelná je i absence hyperlinků v textu, kde jsou desítky neaktivních URL nebo e-mailů. Puntičkářům budou vadit i překlepy, svědčící o přípravě textu bez jazykového korektora.
Program umožňuje jednoduché ověření získaných znalostí pomocí různých testů a křížovek. Testy jsou však statické a neumožňují ukládání výsledků ani komunikaci s některým systémem pro řízení výuky (Learning Management Systems – LMS). Jednotlivé obrazovky jsou umístěny v samostatných souborech SWF, které je možné použít i nezávisle, ale bohužel ne vždy.
Autoři reagují na aktuální změny, a tak zpřístupnili ke stažení již dvě aktualizace (2,5 MB a 5,2 MB) obsahující změny spojené se vstupem ČR do Evropské unie a se změnami v Evropských institucích. Druhá aktualizace umožňuje navíc program spouštět na libovolném grafickém rozlišení monitoru.
Jaký je závěr dnešní recenze? Titul mohu hodnotit v podstatě jen dostatečnou. Přidaná hodnota k veřejně dostupným zdrojům je skutečně jen minimální. Přiměřenost ceny za jednoduchou licenci 600 Kč nebo za multilicenci 1990 Kč pak raději nehodnotím. Posuďte sami tento titul na zdarma stáhnutelné demoverzi (8,6 MB) nebo si ho pro školu můžete zdarma zapůjčit.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat