Dotaz: Mohou žáci základní nebo studenti střední školy opustit budovu školy v době přestávky, aby mohli navštívit blízký bufet a koupit si svačinu? Má škola právo to žákovi či studentovi výslovně zakázat? A jak je tomu v případě, když student je starší 18 let?
V § 49 odst. l školského zákona (zákon č. 29/1984 Sb., ve znění pozdějších předpisů) se stanoví:
Orgány, organizace a školy, které zabezpečují výchovu a vzdělávání, zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví žáka při činnostech, které přímo souvisejí s výchovou a vzděláváním, soustavně vytvářejí podmínky pro bezpečnost a ochranu zdraví žáka a kontrolují jejich dodržování.
Na citované zákonné ustanovení pak navazuje úprava konkrétních opatření, zejména dozoru nad žáky, obsažená např. v prováděcích právních předpisech ke školskému zákonu (např. vyhláška č. 291/1991 Sb., o základní škole), v Pracovním řádu pro zaměstnance škol a školských zařízení (č. j. 14 269/2001-26; Věstník MŠMT sešit 5/2001), Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a žáků ve školách a školských zařízeních (č. j. 29 159/2001-26; Věstník MŠMT sešit 12/2001).
V čl. 14 Pracovního řádu se k zabezpečení dozoru nad žáky stanoví:
- Dozor nad žáky je činnost, kterou se vedle výchovného působení sleduje vykonávání náležitého dohledu nad nezletilými, a to v zájmu předcházení škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí (§ 415, § 422 občanského zákoníku).
- Dozor nad žáky se koná zejména před zahájením vyučování, o přestávkách mezi dvěma vyučovacími hodinami, v zařízeních školního stravování, při přesunech mezi budovami školy, do zařízení školního stravování a školní družiny, při akcích organizovaných školou v rámci výuky i mimo vyučování. Dozor začíná 15 minut před začátkem dopoledního nebo odpoledního vyučování a končí odchodem žáků ze školy. Jestliže ředitel školy povolí žákům pobyt ve škole před vyučováním, mezi dopoledním a odpoledním vyučováním nebo po vyučování, zabezpečí jejich dozor.
- O zajištění náležitého dozoru rozhoduje ředitel školy. Vychází z konkrétních podmínek a přihlíží zejména k vykonávané činnosti, věku žáků a jejich rozumové vyspělosti, dopravním a jiným rizikům. Ředitel školy pověří dozorem zaměstnance, stanoví rozvrh dozoru nad žáky a vyvěsí ho na takovém místě, aby bylo možno při kontrolní činnosti snadno rozpoznat, který zaměstnanec dozor koná.
- Dozor nad žáky může kromě pedagogického pracovníka vykonávat i jiná osoba v pracovněprávním vztahu ke škole, pokud to s ní bylo dohodnuto.
Uvedený předpis tedy případ uvedený v dotaze výslovně neřeší (což vzhledem k počtu možných situací a případů v provozu školy není ani dost dobře proveditelné). Nesporné je, že škola je povinna vykonávat nad nezletilými žáky náležitý dozor.
Podle čl. 9 odst. 1 výše uvedeného metodického návodu zajišťují školy dozor s přihlédnutím ke konkrétním podmínkám školy, věku žáků a dalším okolnostem. Podle našeho názoru by u nezletilých žáků měl být zajištěn dozor po celou dobu jejich pobytu ve škole a neměla by jim být obecně dána možnost budovu školy opouštět. Studenti po dosažení věku 18 let jsou dle občanského zákoníku v jiné právní pozici (způsobilost k právním úkonům, odpovědnosti atd.), a proto by nebylo účelné jim omezovat možnost opouštět budovu školy.
Škola má tedy právo – aby mohla dostát svým povinnostem a odpovědnosti za bezpečnost žáků – jim zakázat opouštět budovu školy. Pokud by vzhledem k uvedeným okolnostem jim v některých případech takovou možnost dala, mělo by být pokud možno přesně uvedeno, kdy tak lze postupovat.
Vít Berka
0 komentářů:
Okomentovat