Vít Berka: Studium SŠ pedagogické při zaměstnání

čtvrtek 31. ledna 2002 ·

Dotaz: Pracuji na zkrácený úvazek v ZŠ (v družině). Studuji SŠ pedagogickou při zaměstnání. Mám ukončené základní vzdělání. Je zaměstnavatel povinen mi proplácet studium? Jsem povinna dobu, strávenou ve škole (SŠ), nahrazovat v zaměstnání?

Účast na studiu při zaměstnání při získávání kvalifikace je překážkou v práci na straně zaměstnance. Podle ustanovení § 142b odst. 1 zákoníku práce může zaměstnavatel poskytovat zaměstnanci pracovní úlevy a hmotné zabezpečení podle příslušného právního předpisu, je-li předpokládané zvýšení kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele. Zaměstnanec tedy nemá nárok na poskytování pracovních úlev a hmotného zabezpečení při uvedené překážce v práci a o jejich případném poskytování rozhoduje zaměstnavatel. Poskytování pracovních úlev a hmotného zabezpečení je také možno podmínit ze strany zaměstnavatele uzavřením dohody o zvýšení kvalifikace podle § 143 zákoníku práce.

Pracovní úlevy a hmotné zabezpečení zaměstnanců studujících při zaměstnání upravuje vyhláška č. 140/1968 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Na studující na středních školách se vztahuje § 2 vyhlášky, kde se stanoví:

„Organizace poskytnou studujícím na středních všeobecně vzdělávacích školách, středních školách pro pracující, na odborných školách, středních odborných školách, podnikových technických školách a na konzervatořích pracovní volno v tomto rozsahu:

a) 3 hodiny týdně s náhradou mzdy s výjimkou vychovatelů a učitelek mateřských škol, jimž náleží 2 hodiny týdně z přímé výchovné práce (z normální míry vyučovací povinnosti), a ostatních učitelů, jimž náleží 1 hodina týdně z normální míry vyučovací povinnosti;

b) 3 dni s náhradou mzdy ve školním roce k přípravě a vykonání zkoušek;

c) 3 dni bez náhrady mzdy ve školním roce k účasti na studijních soustředěních (laboratorních cvičeních, praktikách, praxi), jsou-li součástí učebního plánu;

d) na přípravu a vykonání maturitní zkoušky (závěrečné umělecké zkoušky)
1. 20 dní (10 dní absolventům škol s úplným středním vzděláním) bez náhrady mzdy,
pokud součástí maturitní zkoušky je odborná maturitní práce,
2. 10 dní bez náhrady mzdy, pokud součástí maturitní zkoušky není odborná maturitní
práce.“

Ženám, které pečují alespoň o jedno dítě mladší než patnáct let, jimž náleží uvedené pracovní volno, přísluší další pracovní volno s náhradou mzdy (platu) v rozsahu 5 dní ve školním roce.

Z vašeho dopisu vyplývá, že máte se zaměstnavatelem sjednánu kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu (zkrácený úvazek). V takovém případě se uplatní § 16 vyhlášky č. 140/1968 Sb., které mimo jiné stanoví, že studující s kratší než stanovenou týdenní pracovní dobou (§ 86 zákoníku práce) nemají nárok na pracovní volno stanovené počtem hodin týdně.

Hospodářské zabezpečení studujících při zaměstnání upravuje § 11 a násl. uvedené vyhlášky. Podle této úpravy se náhrada mzdy (platu) poskytuje ve výši průměrného výdělku. Po dobu pracovního volna bez náhrady mzdy podle zmíněné vyhlášky poskytuje zaměstnavatel studujícím při zaměstnání studijní příspěvek. Tento příspěvek činí za 1 den pracovního volna nejméně: u ženatých (vdaných), ovdovělých, rozvedených a svobodných, kteří mají
- vyživovací povinnost alespoň k jednomu dítěti 68 Kč
- u ženatých (vdaných) bezdětných 55 Kč
- u svobodných, ovdovělých, rozvedených, kteří nemají vyživovací povinnost k dítěti 34 Kč.

Výše studijního příspěvku nesmí přesáhnout výši průměrného výdělku.

Vít Berka

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.