redakce: Rozcestník pro výběr střední školy

pondělí 19. listopadu 2001 ·

Jako každoročně jsou v listopadu již k dispozici aktuální informační zdroje, které žákům ZŠ usnadňují výběr střední školy. Zde je jejich přehled a také několik tipů, kde lze nalézt odbornou pomoc při tomto nelehkém rozhodování.

Mnohé z níže uvedených publikací bývají k dispozici přímo na základní škole. Pokud tomu tak není nebo si ji jako rodič chcete v klidu prostudovat doma, uvádíme i kontakt pro přímou objednávku. Je těžké říci, která z nich je nejlepší, neboť každá obsahuje určité informace navíc, jiné zase postrádá. Ideální je kombinovat více zdrojů a současně nepodcenit osobní návštěvu vytipovaných škol, případně kontaktovat někoho, kdo již na dané škole studuje.

  • Vybíráme střední školu je tradičně vyhledávanou příručkou Ústavu pro informace ve vzdělávání http://www.uiv.cz/. Je sestavena na základě sběru dat přímo na školách (program SET) a obsahuje nejaktuálnější seznamy gymnázií, SOŠ a SOU včetně oborů studia. U každé školy najdete informace o přijímacích zkouškách, uvedena je zpravidla kapacita oboru, převis poptávky nad nabídkou v minulém roce i míra uplatnění absolventů na trhu práce a úspěšnost absolventů v přijímacím řízení na vysoké školy. Vedle základních informací o škole se dozvíte i stav využívání informačních technologií a výuky cizích jazyků, zda je na ní k dispozici psycholog a také její možnosti při práci s handicapovanými žáky. Na rozdíl od předchozích let nepřináší žebříčky kvality škol. Radí však rodičům, jak při volbě střední školy nejlépe postupovat, a pro žáky přináší test studijních předpokladů, podle kterého mohou zhruba odhadnout svoji úspěšnost. Příručka je vydávána v šesti regionálních mutacích a za 120 Kč si ji můžete objednat přímo u vydavatele v on-line obchodě Tauris, http://www.tauris.cz (přímý odkaz zde). Tuto publikaci, avšak z minulého roku, naleznete v on-line podobě na adrese http://www.uiv.cz/set/index.html (pod odkazem SET 2000). Aktuální letošní verze zde bude z obchodních důvodů k dispozici až v průběhu následujících měsíců. Přesto zde můžete nalézt mnoho platných rad k výběru školy a průběhu přijímacího řízení včetně příslušné legislativy.

  • Kam na školu? - Střední školy v České republice je podobným adresářem všech středních škol, tedy gymnázií, konzervatoří, středních odborných škol, středních odborných učilišť, učilišť a praktických škol, který každoročně vydává Národní ústav odborného vzdělávání. V publikaci lze vyhledávat buď vybranou školu a její vzdělávací nabídku, nebo naopak přímo vyhledat zvolený obor se seznamem všech škol, které jej budou otevírat. Kromě údajů o přijímacích zkouškách, poměru přihlášených a přijatých žáků ve školním roce 2001/02 a plánované kapacity pro příští 1. ročník je letos příručka obohacena o informace týkající se výše školného a ubytování. Publikace též obsahuje výběr oborů a škol, které umožňují handicapovaným žákům studium nebo jsou přímo určené pro určité typy zdravotního postižení. Možnosti dalšího vzdělávání zde najdou i starší uchazeči, např. zájemci o nástavbové studium či dálkovou a večerní formu studia. Kniha je k dostání ve vybraných knihkupectví a je též možné si ji za 139 Kč objednat přímo u vydavatele: Národní ústav odborného vzdělávání, Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10 02 / 786 22 51-56 (pí. Eliášková), eliaskov@vuos.cz .

  • Brožury Gymnázia, Střední odborné školy a Střední odborná učiliště jsou věnovány možnostem denního i večerního studia v Praze a okolí. Čtenář zde najde podrobné informace ke studijnímu nebo učebnímu oboru, ale také údaje o požadavcích kladených na budoucí uchazeče, termíny otevřených dveří, nabídky mimoškolních aktivit, kterým se střední škola dlouhodobě věnuje, apod. Publikace vydává Pražská pedagogicko-psychologická poradna, Ohradní 20, Praha 4, psychol_poradna@iol.cz, kde si ji také můžete objednat.
  • Školák je další adresář škol a učilišť, vydávaný v regionálních mutacích Informačními a poradenskými centry při okresních úřadech práce (viz níže). Zde je také k dostání.

  • Na střední školu s přehledem 2002 je on-line databází společnosti Scio http://www.scio.cz (přímý odkaz zde). Databáze nabízí zdarma informace o školách v podobném měřítku jako výše zmíněné tradiční publikace (nebo i podrobnější), údaje však nejsou vzhledem nepovinnému dotazníkovému sběru kompletní u všech škol. Varianta této databáze byla vydána ve formě papírových informačních novin (viz starší článek).

  • Informační centra pro mládež vám přístup k potřebným informacím mohou usnadnit. Sídlí celkově na 21 místech v ČR. Jejich nabídka se částečně liší, zpravidla však nabízejí k nahlédnutí (někdy i k prodeji) výše zmíněné publikace, popř. také informace z jiných zdrojů a pomoc při orientaci v nich. Kontakt na jednotlivá centra naleznete na ústřední webové stránce Asociace pro podporu rozvoje informačních center http://www.icmcr.cz/.


Upozornění:
Vzhledem k metodě sběru dat se může ve výjimečných případech stát, že obor nebo škola uvedená v některé z výše jmenovaných publikací již není řádně registrována v síti škol MŠMT, a nemá tedy pro daný obor státní zmocnění. Tuto skutečnost si můžete ověřit v registru sítě škol Ústavu pro informace ve vzdělávání na http://delta.uiv.cz/registr/pam.asp. (Podrobnější informace o problému naleznete zde.)


Odborné konzultace

Většina čtrnáctiletých školáků nemá své zájmy dosud ustálené, a to jim velmi komplikuje výběr dalšího vzdělání. A představy rodičů o nich samotných mohou někdy strašlivě zradit. Jsem spíše humanitní nebo technický typ? Odpovídají mé zájmy, schopnosti a osobnostní vlastnosti zvolenému studijnímu nebo učebnímu oboru? A jakou budu mít s tímto vzděláním pracovní perspektivu? Na tyto i řadu dalších otázek najdou deváťáci a jejich rodiče objektivnější odpověď v některém poradenském zařízení.
  • Informační a poradenská střediska (IPS) při úřadech práce jsou podceňovanými, avšak velmi užitečnými centry odborných konzultací. Zejména ti, kteří neuvažují o všeobecném gymnáziu, ale spíše o odbornějším vzdělávání, by neměli litovat jednoho odpoledne za návštěvu IPS. Nacházejí se při každém úřadu práce, jejichž adresy naleznete na serveru Ministerstva práce a sociálních věci http://www.ssz.mpsv.cz/script/up.asp . Služby IPS jsou velmi široké: kromě podrobné nabídky vzdělávacích možností v daném regionu nabízejí především testy profesních zájmů, individuální i skupinové konzultace, burzy škol, názorné přiblížení jednotlivých povolání i analýzy trendů vývoje na trhu práce, což může být zásadní informace pro konečné rozhodování. (Zaměstnavatelé nyní mají zájem především o absolventy technických a řemeslných oborů, naopak méně žádaní jsou absolventi např. obchodních a administrativních oborů.) Více informací o IPS naleznete na stránce http://www.mpsv.cz/scripts/1ssz/ips/default.asp .

  • Pedagogicko-psychologické poradny vám zpravidla nabídnou podobné služby, včetně osobnostních testů a pomoci při orientaci v informačních zdrojích. Oproti IPS není jejich posláním nabízet odhad vývoje trhu práce, zato by měl přístup zdejšího psychologa individuálnější. Těm, kteří dosud „absolutně neví“, lze návštěvu určitě doporučit. Místně příslušnou poradnu najdete na adrese http://delta.uiv.cz/registr/pam.asp (v položce Typ zařízení zvolte 911 – Pedagog.-psychol. poradna a dále svůj Okres).


redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.