Kmity a vlny

úterý 18. září 2001 ·

Zaměření : Program slouží k simulaci kmitání a vlnění. Vhodný k výuce ve 2. ročníku gymnázia.
OS a HW nároky : MS DOS. Na disku vyžaduje 0,2 MB.
Autor a rok vzniku : Ladislav Kiss, 1992
Licence : freeware
Velikost : 0,1
Jazyk : česky

Tento program slouží k simulaci různých druhů kmitů, vln a jejich skládání. Je rozdělen do několika částí podle témat, která mají demonstrovat.

V části Kmity program simuluje základní jevy z oblasti kmitavého pohybu. Stejně jako v dalších sekcích žák nejprve zadá parametry simulovaného jevu (amplitudu kmitání, hmotnost závaží, tuhost pružiny a tlumení kmitavého pohybu). Pomocí programu může potom sledovat nejrůznější závislosti jako je např. závislost periody od hmotnosti závaží a tuhosti pružiny či časové průběhy nejrůznějších hodnot (okamžitá výchylka pružiny, okamžitá rychlost a zrychlení), které se zobrazují formou grafu. Je ovšem škoda, že počáteční parametry nelze měnit v průběhu simulace a interaktivně tak sledovat vyvolané změny pozorovaného jevu.

Kromě tohoto může žák pomocí programu simulovat nucené kmitání oscilátoru, složená kmitání rovnoběžných i kolmých kmitů a opět pozorovat jejich nejrůznější vlastnosti v závislosti na vstupních parametrech.

V části Vlny má uživatel možnost sledovat vznik a šíření příčných i podélných vln v závislosti na amplitudě vlny, její délce a periodě. Program dokonce umí demonstrovat stojaté vlnění, které vznikne, když se střetnou dvě proti sobě jdoucí vlnění s opačnou fází.

Přestože program vznikl již téměř před deseti lety a je určen pro prostředí MS DOS, jeho ovládání je jednoduché a uživatel jej může ovládat pomocí klávesnice i myši. Součástí programu je podrobná nápověda, která v každé jeho části uživateli poskytne úplný popis všech momentálně dostupných funkcí programu a popis všech vstupních parametrů, pomocí nichž uživatel může ovlivňovat vlastnosti simulovaného jevu. Grafické zpracování programu je příjemné, i když se samozřejmě nemůže rovnat pracovním prostředím moderních aplikací.


Zde stáhněte

dokument

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.