Zdeněk Ogrodník: Ještě jednou řežeme (a komprimujeme)

pátek 11. května 2001 ·

V prvním díle jsem nastínil jednu z možností, jak rozdělit jeden větší soubor na diskety a následně ho zase spojit. Jednoduchost a využití freewaru byly podmínkou. Dnes se pokusím o totéž a ještě něco navíc. Opět za použití freewaru v češtině.

V prvním díle Nebojte se říznout jsem nastínil jednu z možností, jak rozdělit jeden větší soubor na diskety a následně ho zase spojit. Jednoduchost a využití freewaru byly podmínkou. Dnes se pokusím o totéž a ještě něco navíc. Opět za použití freewaru v češtině.

Jinou možností, jak nemuset krást a naoko se tvářit, že jsem zaplatil registraci za WinZip, WinRar či WinCommander, je použít PowerArchiver (cca 2MB - nutno vybrat ze seznamu českou verzi!). Freeware nástroj pro práci s archivy nesoucí v sobě podporu téměř všech známých typů (ZIP, RAR, ARJ, CAB, LHA, BH, JAR, ARC, ACE, ZOO a další).

Komprimujeme/ balíme

Ke komprimaci jednoho nebo několika vybraných souborů použijeme nabídky z kontextového menu – Zkomprimovat do ZIP + nastavení. Na něho se dostaneme kliknutím pravým tlačítkem myši na vybraný soubor(y) v Průzkumníkovi. V přehledném okně si můžete zvolit z několika možností:

 • kam vytvořený archiv umísti
 • jaký typ archivu použít (ZIP, CAB, LHA, BH
 • zdali původní soubory smaza
 • míru komprese (maximální = pomalá, minimální = rychlá
 • zdali vytvářený archiv rozdělit na několik menších částí a ty potom přesunout na diskety

Z takto vytvořeného archivu (např. s příponou ZIP) můžeme vytvořit samorozbalovací soubor s příponou EXE. Opět využijeme kontextového menu pravého tlačítka myši – Vytvořit samo-rozbalovací ZIP. Ten pak lze spustit - rozbalit na jakémkoli počítači i bez přítomnosti PowerArchiveru nebo Winzipu.

Rozbalujeme za pomocí PowerArchivu

Na počítači, kde máme nainstalovaný PowerArchiver, rozbalujeme všechny podporované formáty stejně, jako jsme balili. Tedy opět kontextové menu pravého tlačítka myši, které se objeví po kliknutí na archiv (sbalený soubor). Račte si vybrat:

 • Rozbalit do – lze si zvolit, kam rozbalený archiv umísti
 • Rozbalit sem – archiv je rozbalen volně do aktuální složk
 • Rozbalit do C:\xxx (kde xxx je název archivu) – rozbalí archiv do složky s názvem původního archiv
 • Vytvořit samo-rozbalovací ZIP – viz. výš
 • Vytvořit spanned set – umožňuje komprimovaný archiv rozdělit na několik libovolně velkých částí (např. za účelem přenesení na diskety…). V případě jejich opětovného spojení je nutné začínat od posledního souboru a na počítači mít nějaký program pro práci s ZIP archívy
 • Odeslat to – spustí výchozího emailového klienta a automatický připojí soubor k odeslání

A jaká je největší výhoda PowerArchiveru? Již nepotřebujete mít na počítači program pro rozbalení ZIP archívu (nelegálně WinZip), RAR archívu (nelegálně WinRar) a další. Všechno obstará jeden freeware a hezky česky. Hodně štěstí při objevování jeho dalších užitečných možností, případně pokročilejší práce s archivy v hlavním okně programu.

Zdeněk Ogrodník

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.