Milan Hausner: Norsko je země s nejvyšší péčí o maminky

úterý 30. května 2000 ·

Mateřství a pohoda matky jsou úzce spjaty s životem dítěte. Mezinárodní non-profitní organizace Save the Children uveřejnila některá čísla vztahující se k této problematice. Bylo zjištěno, že vzdělání žen a uplatnění plánovaného rodičovství zvyšuje pohodu matky a dítěte..

NEW YORK (Reuters Health) – Mateřství a pohoda matky jsou úzce spjaty s životem dítěte. Mezinárodní non-profitní organizace Save the Children uveřejnila některá čísla vztahující se k této problematice.

Zpráva sleduje různé vlivy na vývoj dítěte. Zahrnuje data z více než 86 rozvojových a 20 průmyslových zemí..

"Ochrana života pro příští generace vyžaduje aktivity vlád, soukromých organizací a také jednotlivců ve prospěch ženy a dítěte,” prohlásil předseda organizace Charles MacCormack.

Byly posuzovány: zdraví matky a její výživa, přístup k pitné vodě, základní vzdělání a dětská úmrtnost.  % žen ve vládních funkcích, stupeň vzdělanosti u žen. U dětí se sledovala výživa, základní vzdělání a dětská úmrtnost.

Bylo zjištěno, že “vzdělání žen a uplatnění plánovaného rodičovství zvyšuje pohodu matky a dítěte.”.

V Nigeru se nedožije jednoho roku dítěte jedna pětina všech narozených. Tato země je hodnocena jako nejhorší. V Norsku je dětská úmrtnost pouze 4 děti na 1000 narozených.

Navzdory deklamacím některé země nedbají základních potřeb matek s dětmi. USA je společně se Švýcarskem na čtvrtém místě (matky, ale až na 15. místě /děti).

Nejvýše stojí Norsko, Kanada, Austrálie, Švýcarsko, USA, Holandsko, naopak na opačném pólu Niger, Mali, Guinea, Burundi, Etiopie a Čad.

98% žen v 10 prvních zemích má odpovídající vzdělání, zatímco v zaostávajících zemích pouhých 21 %.

Základním vzděláním v zaostávajících zemích prochází pouze 42 % dětí.

Zpráva vyzývá vlády a mezinárodní agentury, aby zajistily alespoň základní vzdělání žen a následně dětí v ohrožených oblastech. Volá také po široké popularizaci plánovaného rodičovství v těchto oblastech.

Pan MacCormack uzavírá, "Když jsou matky vzdělané a zdravé, my všichni z toho máme prospěch.”

Milan Hausner

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.