redakce: Integra umožňuje společné vzdělávání zdravých i handicapovaných žáků

středa 8. března 2000 ·

Zřizovatelé Integry přišli s myšlenkou společného života a vzdělávání studentů s jakýmkoli postižením a studentů bez něj. Nikoliv vedle sebe, ale spolu. Speciální soukromé gymnázium Integra, s.r.o. je nestátním zařízením, které zajišťuje vzdělávání studentů s postižením i bez postižení. Integrační model vzájemného soužití je velice přínosný pro všechny zúčastněné. Daří se budovat prestižní zařízení s nadregionálním významem, které svým komplexním přístupem k zabezpečování vzdělávacích, výchovných, zdravotních, sociálních a dalších potřeb studentů a jejich rodin vytvoří optimální podmínky pro rozvoj jedince.

Ve škole studují společně se zdravými i studenti s tímto postižením:

-tělesná postižení nejrůznějšího druhu
-smyslová postižení
-LMD, dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie
-diabetes mellitus
-alergie, asthma bronchiale
-jiná závažná onemocnění, poúrazové stavy
Vedle kvalitního středoškolského vzdělání se Integra stará i o trávení volného času, jazykovou výuku a nabízí řadu dalších služeb Speciálně pedagogického centra.

Poslání Speciálního soukromého gymnázia Integra, s.r.o.

-umožnit kvalitní společné vzdělávání zdravým i handicapovaným žákům včetně problémových a výjimečných -obecná propagace myšlenky integrovaného života
-v rámci možností a schopností studentů a na základě požadavků rodičů vzdělávat a vychovávat studenty v duchu humanistických ideálů
-pěstování partnerských vztahů s jinými školami podobné filozofie a zaměření včetně VŠ
-pomoc postiženým i zdravým studentům a občanům i mimo rámec školy

Speciální soukromé gymnázium INTEGRA vzniklo v roce 1992 jako výsledek zajímavých, hluboce lidských myšlenek a ojedinělého projektu. Problémy lidí s handicapem byly sice skloňovány ve všech pádech, ale jejich oddělování nepomohlo jim ani společnosti.

Vzájemná tolerance, respektování potřeb druhého člověka, úcta – to jsou zásady, které zcela přirozeně vyzařují z myšlenky integrace. Integra se postupně stává místem, jež je vyhledáváno studenty, rodiči i odborníky ze širokého okolí, neboť svojí jedinečností a seriózností oslovuje a přitahuje. Kvalita pro studenty, prestiž pro dospělé. Takový je cíl zřizovatelů školy, dále umožnění plnohodnotného vstupu do života všem, kteří to mají o něco komplikovanější.

Absolventské vysvědčení ze Speciálního soukromého gymnázia Integra má svoji váhu již dnes. Stejně tak se jednoznačně projevuje přínos integrace pro všechny zúčastněné. Psychická pohoda, víra sama v sebe, zdravá pomoc, pozitivní naladění. Během osmiletého studia se dítě velice dobře připraví po stránce výuky cizích jazyků i ostatních předmětů na vstup na vysokou školu nebo jiný typ vzdělávání. Malé třídní kolektivy ( 12 – 14 studentů ve třídě ), blízký vztah rodiny a školy, seznamovací pobyt v přírodě na počátku studia, přítomnost speciálně pedagogického centra s rehabilitačními a psychologickými službami a náročně vybíraný pedagogický sbor – to jsou záruky výborné přípravy studentů a jejich psychické pohody po dobu celého studia.

Součásti školy
-Osmileté gymnázium
-každoročně otevírá dvě primy pro žáky z 5. tříd ZŠ
-Speciálně pedagogické centrum
-služby psychologa
-speciálně pedagogická nabídka
-pomoc při vzdělávání studentů s postižením

-Dům zdravého životního stylu
-masáže
-aromaterapie
-individuální rehabilitace
-aerobik, kalanetika, strečink, gynegymnastika
-cvičení při bolestech zad

-Středisko volného času Koníček
-keramika, výtvarné techniky
-cvičení matek s dětmi
-příjemné trávení volného času

Speciálně pedagogické centrum nabízí školám, rodičům a studentům tyto služby :
Oblast psychologické péče :
·vyšetření školní zralosti
·vyšetření profesionální orientace
·vyšetření příčin školního neprospěchu
·vyšetření příčin poruch chování
·nadstandardní péče o dyslektiky, o děti s LMD či neurotickými obtížemi ( kineziologie, audiovizuální stimulace, relaxace, DOV, biofeedback, jóga )
·doporučení k integraci

Rehabilitační služby :
·individuální cvičení zaměřené na protahování zkrácených svalů a na posilování svalů ochablých ( pro všechny skupiny školního věku i dospělé )
·dechová cvičení doplněná cviky protahovacími i posilovacími ( vhodné při Asthma bronchiale )
·rotační cviky a cviky s využitím prvků jógy ( při vadách páteře a bolesti zad )
·vyrovnávací cvičení ( vhodné pro vady páteře - skolióza, kyfóza )
·cvičení posilující svaly hýžďové a svaly pánevního dna
·cvičení jemné motoriky ruky ( ergoterapie ) - vhodné při LMD ·cvičení na uvolnění kloubů celého těla
·masáže relaxační i aromaterapeutické
·perličkové masážní koupele
·relaxační koupele - všechny typy koupelí mohou být doplněny bylinnými esencemi
·podvodní masáže

Služby speciálně pedagogické :
·poskytnutí konzultací středoškolským profesorům k problematice integrace handicapovaných studentů
·pomoc při vypracování Individuálního výchovně vzdělávacího plánu
·vypracování Doporučení k integraci
·doporučení kompenzačních pomůcek
·organizace odborných přednášek
·individuální pomoc zdravotně handicapovaným studentům, zajištění speciálně-pedagogického přístupu při řešení výukových či výchovných problémů
·pomoc při výběru dalšího studia
·zpřístupnění informací rodičům
Veškerá vyšetření a terapie provádíme v krátkých objednacích termínech

Speciální soukromé gymnázium Integra, s.r.o.
628 00 Brno, Rašelinová 11
tel.: 05/4421 1547, 4421 0531
MŠMT ČR: č.j. 30732/98-21 ze dne 9. listopadu 1998
Obchodní rejstřík: C 8329 ze dne 24. listopadu 1992
IČO: 44991665
č.ú.: 1654140-621/0100, Komerční banka Brno, Černá Pole
e-mail: integra.gymnaz@mbox.vol.czredakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.