Školské odbory: Povinnost konat práce v případě zaměstnanců spadajících do rizikové skupiny

neděle 3. května 2020 ·

Definice rizikové skupiny zaměstnanců prozatím není známá (psáno před vydáním "Manuálu" - poznámka redakce). Není proto zatím jasné kteří zaměstnanci do tzv. rizikové skupiny spadají a jaký dopad zařazení do ní pro ně bude mít. Je možné, že zaměstnanci zařazení do této skupiny všichni budou na základě posudku lékaře poskytujícího pracovnělékařské služby nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany jiných fyzických osob před infekčním onemocněním muset být převedeni na jinou práci (§ 41 odst. 1 písm. d) zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnavatel pak bude mít povinnost převést zaměstnance na jinou práci. Nesplní-li zaměstnavatel tuto povinnost, vznikne překážka v práci na jeho straně (§ 208 zákoníku práce). Za dobu trvání této překážky, pak má zaměstnanec nárok na náhradu platu ve výši průměrného výdělku.

Tento postup ovšem je možný i nezávisle od definování rizikové skupiny. Proto lze doporučit, aby dotčení zaměstnanci požádali zaměstnavatele o vyslání na mimořádnou lékařskou prohlídku a vydání tohoto posudku na základě vyšetření lékaře pracovnělékařských služeb.

Nevznikne-li z výše uvedeného důvodu povinnost zaměstnavatele převést zaměstnance na jinou práci, má zaměstnanec povinnost práci konat dle jeho pokynů. Zaměstnanec by v odůvodněný případech mohl výkon práce odmítnout v souladu s § 106 odst. 2 zákoníku práce.

Je-li odmítnutí práce zaměstnancem důvodné, nemusí tuto práci vykonávat. Zaměstnavatel pak má možnost hrozící riziko odstranit nebo zmírnit a posléze zaměstnanci výkon této práce zaměstnanci opět uložit. Může také určit zaměstnanci výkon jiné práce v rámci sjednaného druhu práce. Až v momentě, kdy zaměstnavatel zaměstnanci práci nepřidělí, vzniká podle mého názoru překážka v práci na straně zaměstnavatele (§ 208 zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, dále jen zákoník práce). Po dobu trvání této překážky má zaměstnanec nárok na náhradu platu ve výši průměrného výdělku.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Jaroš řekl(a)...
3. května 2020 v 9:50  

Na str. 5 se v manuálu píše:
"Není-li taková úprava pracovních povinností organizačně možná, tak by měl zaměstnanec doložit, že patří do rizikové skupiny (potvrzením od lékaře), a v návaznosti na to se lze se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna (pracovního volna bez náhrady mzdy nebo platu)."
Takže, když zaměstnanec s neplaceným volnem nesouhlasí, řeší se podle § 208 ZP?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.