Nízký plat, nejistota zaměstnání. Nová vyhláška chce zlepšit situaci asistentů pedagogů v Česku

sobota 26. října 2019 ·

„Asistenta pedagoga nyní již vnímám nejen jako důležitou, ale vlastně nezbytnou součást fungování mnohých tříd. Můj osobní dojem je, že se dočkáme doby, kdy asistent pedagoga bude v každé třídě,“ říká v reportáži Českého rozhlasu ředitel školy František Prokop. Ministerstvo školství chce novou vyhláškou postavení asistentů pedagoga zlepšit.Podle současných tarifních tabulek totiž na plný úvazek berou asistenti pedagoga v základu kolem 13 a půl tisíce korun hrubého měsíčně. To se sice s odučenými roky může postupně zvedat, v reálu ale bývají platy ještě menší. Asistenti se totiž přidělují přímo ke konkrétním dětem a ředitelé je tak často najímají jen na částečný úvazek. 

„Záměrem ministerstva školství je, aby byl uplatňován princip takzvaného sdílení asistenta. Namísto současného stavu, kdy je asistent doporučený na konkrétní dítě se speciálními vzdělávacími potřebami, a je tedy spíše asistentem dítěte než asistentem pedagoga,“ popisuje mluvčí resortu Aneta Lednová.

V Česku momentálně pracuje přes 21 tisíc asistentů a asistentek. Základní škola Táborská jich včetně Žárského zaměstnává osm a podle ředitele Prokopa má ještě jedno místo volné. I přes opakované inzeráty ale stále vhodného kandidáta nenašla.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.