V některých školkách stále tápou, jak přistupovat k malým vegetariánům

středa 10. července 2019 ·

Romana Brilová vede školku ve středočeském Ondřejově a v září poprvé přivítá mezi svými žáky vegetariána. Už nyní si láme hlavu s tím, jak dítěti zajistí svačiny a obědy. Na to, že by mu rodiče nosili vlastní bezmasé jídlo v krabičce, přistoupit nechce. Má obavy, že by porušila hygienické předpisy. Není sama, kdo při práci s předškoláky naráží na problematiku vegetariánské či ještě striktnější veganské stravy. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.


Už před čtyřmi lety na ni upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Doporučila tehdy školkám, aby rodinám umožnily donášku vlastního jídla. Podněty, které od té doby dostává, ale vyjadřují nejistotu, jak je to s právy a povinnostmi. Stále je patrná u rodičů i ve vedení školek.

„Ředitelé a ředitelky školek nemají povinnost zajistit zvláštní stravu. Současně ale musí respektovat zásadu rovného zacházení a zákaz diskriminace,“ upozorňuje mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Rodiče se podle ní většinou snaží se školkou domluvit na tom, že dítěti budou nosit vlastní jídlo. V takových případech je nutné přihlédnout jak k potřebám dítěte, tak k možnostem školky.

Ředitelka Brilová se v pochybnostech obrátila na středočeskou hygienickou stanici, která jí prý nedoporučila povolit rodičům donášku pokrmů.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

laimes řekl(a)...
10. července 2019 v 10:48  

všechny tyhle "brikuke" nakonec povdou přirozenou cestou ke zrušení školních jídelen neb jest ekonomicky neúnosné aby pro 100 dětí vařily 5 druhů jídel a jídlo se bude přivážet hotové v kufříKu,jako v nemocnici, kde Je 9 diet...OUTSOURCING !

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.