Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

neděle 21. července 2019 ·

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě v dospívání. Prolomit stigma obklopující duševní zdraví a poradit studentům středních škol, kam se mohou obrátit o pomoc, se snaží projekt Blázníš? No a!, do kterého se v tomto roce zapojilo už patnáct měst. Reportáž přináší iDNES.


Linda Nývltová (linkedin.com)
Semináře s názvem Blázníš? No a! probíhají na středních školách napříč celou republikou. Experti na škole vždy stráví přibližně šest hodin. Žáci tak mají možnost setkat se jak se zkušenými psychology a psychoterapeuty, tak s těmi, kteří mají s psychickým onemocněním vlastní zkušenost.

První část programu je především vzdělávací. „Věnujeme se úzkostným a panickým poruchám, protože s těmi se studenti setkají nejčastěji. Poruchy nálad, deprese. Dostáváme se ale i k poruchám osobnosti, sebepoškozování, poruchám příjmu potravy,“ přibližuje Linda Nývltová z Fokusu Praha.

V další části se seminář zabývá čtyřmi modelovými situacemi. Řeší se například, jak se chovat ke spolužákovi, který se vrací zpátky do školy po pokusu o sebevraždu. „Je rozdíl, když se zraníte a vrátíte se. Ty myšlenky jsou úplně jiné. Zranění postupně vyprchá, tohle ale ne,“ přibližuje jeden ze žáků. V třetí části se pak žáci setkají přímo s člověkem, který si duševní onemocnění prožil. To samo o sobě pomáhá korigovat řadu předsudků a obav.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.