Výuková aktivita Rodina. (Manželství, rozvod, registrované partnerství, LGBT komunita)

čtvrtek 4. dubna 2019 ·

Příbuzenství a rodinné vazby pomáhají lidem definovat, kým ve vztahu k ostatním jsou, a chápat, jaké chování je od nich očekáváno. Příbuzenství a rodina tak ovlivňují téměř každý aspekt lidského života: například do velké míry určují, koho si (ne)vzít, kde bydlet, jak vychovávat děti či řešit spory a mnoho dalších věcí. Aktivita se zaměřuje na různé podoby rodin, s žáky diskutujeme i o rozvodu, adopci, manželství a registrovaném partnerství.

Některé materiály, které jsou v rámci aktivity využívány, vznikly jako součást cyklu přednášek a seminářů Jak na sociologii, který pořádala MU Brno.

Aktivita také obsahuje PPT Daniela Prokopa postoje k LGBT komunitě. Lze ji s žáky projít na závěr celé lekce.


Pracovní listy, metodiku a prezentace naleznete zde

24 komentářů:

Michal Komárek řekl(a)...
4. dubna 2019 19:00  

Pane Týři, nezaplavujte diskusi SPAMem. Názor na to, co je "manželství" tady samozřejmě můžete publikovat, ale ty úplně zbytečné urážlivé vtípky sem nepatří. Děkuji!

Michal Komárek řekl(a)...
4. dubna 2019 19:23  

Pan Týř má jeden ze svých "záchvatů umanutosti" a rozhodl se ničit diskusi na ČŠ. Omlouvám se čtenářům, kteří sledují diskusi podle rámečku "Diskuse" v pravé horní části stránky. Týřův SPAM ji zahltil. Ale diskusní příspěvky bez SPAMu lze sledovat v horní liště pod titulkem "Komentáře". Děkuji!

A pana Týře žádám, aby respektoval pravidla duiskuse.

tyrjir řekl(a)...
4. dubna 2019 20:52  

Fotografie zobrazují:

1. manželská rodina: heterosexuální (manželský) pár a jejich děti (K diskuzi: pes jako ne-lidská bytost běžně chápaná jako součást rodinného společenství.);
2. homoparentální rodina: homosexuální pár a jejich dítě/děti;
3. polygynní rodina: muž, několik jeho manželek a dětí;
4. manželská rodina v pozdější fázi vývojového cyklu rodiny / bezdětní manželé: manželé, jejichž dítě s nimi už nežije ve společné domácnosti, nebo manželé, kteří dítě neměli (K diskuzi: Může být jednogenerační, manželským svazkem spřízněný pár považován za rodinu? Proč ano, proč ne?);
5. Matrifokální třígenerační rodina: žena, její dítě a její matka.


https://www.obcankari.cz/edukacni-material-rodina

Tak tohle je ukázka z prezentace k tématu rodina, kterou si učitelé mohou (či snad dokonce mají?) stáhnout na výše uvedeném odkazu. Tento materiál je do značné míry v rozporu se skutečností, společensky žádoucím stavem a v rozporu právem. Například podsouvá do našich škol v bodu 2) pojem "homoparentální rodina" i když homosexuální pár nemůže biologicky ani právně být rodičovskou dvojicí. V bodu 5) zase podsouvá feministicky matriarchální model, kdy by rodinu hypoteticky tvořily jen ženy a muži by asi pak byli jen dárci spermatu a platiči alimentů, jako kdyby to bylo něco "normálního", společensky jřijatelného nebo žádoucího?

Michal Komárek řekl(a)...
5. dubna 2019 11:42  

Pan Týř má jeden ze svých "záchvatů umanutosti" a rozhodl se ničit diskusi na ČŠ. Omlouvám se čtenářům, kteří sledují diskusi podle rámečku "Diskuse" v pravé horní části stránky. Týřův SPAM ji zahltil. Ale diskusní příspěvky bez SPAMu lze sledovat v horní liště pod titulkem "Komentáře". Děkuji!

A pana Týře žádám, aby respektoval pravidla diskuse. Jeho počínání je nejenom umanuté, ale už i vrcholně trapné.

tyrjir řekl(a)...
8. dubna 2019 3:33  

Znevažování tradiční rodiny založené na přirozeném a rovnoprávném spojení muže a ženy při péči o děti a přehnaná popularizace menšinové sexuální orientace pod záminkou ochrany práv menšin jsou, myslím, projevy tzv. postfaktické doby tj. doby, v níž se některé mocenské a ideologické skupiny snaží v rámci tzv. neoliberalismu resp. tzv. liberální demokracie účelově změnit význam (obsah a rozsah) některých základních pojmů. Například:

RODina je společenský útvar, v němž se RODí děti. Manželství je smluvní svazek muže a ženy uzavřený a společensky zvýhodněný především z důvodu plození (rození) a následné optimální výchovy dětí. Stejnopohlavní páry nemohou plodit (RODit) děti. Nevykazují tedy legitimizovaný definiční znak (nutnou podmínku) pro pojem rodina a ani pro manželství. Veškeré společensky žádoucí záruky pro své vztahy mohou stejnopohlavní páry legitimně dostat ve společensky přijatelné míře v rámci tzv. registrovaného partnerství. Není tedy opravdu vážný resp. celospolečensky žádoucí důvod přiznávat jim manželský statut. Snaha změnit význam pojmů rodičovství, rodina a manželství a snahy o přehnanou popularizaci menšinově sexuálně orientovaných skupin jsou podle mého názoru z více hledisek škodlivé a nebezpečné věci.


Vcelku podrobný popis některých nesrovnalostí kolem "rodičovství" stejnopohlavních párů najdete i v Událostech komentářích ČT24 4.4.2019* (61 letá matka porodila z vajíčka od třetí osoby dítě pro svého homosexuálního syna - viz diskuse od 33. min*). To dítě má z určitého pohledu vlastně tři "matky" - babičku, která ho z cizího vajíčka porodila, dárkyni vajíčka a jednoho z těch homosexuálních partnerů. O tom, že společenské podvolování se nelegitimním požadavkům a touhám menšiny stejnopohlavních párů přináší mnohé problémy (deformace legitimizovaných pojmů rodina, rodičovství a manželství, psychické a sociální znevýhodnění takto postižených/situovaných dětí atd.), nemůže být pochyb.

J.Týř

* Viz Američanka porodila vlastní vnučku (od 33. min)
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/219411000370404

Tajný Učitel řekl(a)...
8. dubna 2019 7:11  

Pane Týři, vaše názory jsou tak atraktivní, nezajdeme na kávičku? Možná by to byl počátek krásného přátelství.

tyrjir řekl(a)...
8. dubna 2019 15:37  

Pane Týři, vaše názory jsou tak atraktivní, nezajdeme na kávičku? Možná by to byl počátek krásného přátelství.

Provokatérská arogance Tajného učitele se opět projevila. Dalším znakem tzv. postfaktické doby je tolerance takovýchto individuí ve veřejném prostoru.

Tajný Učitel řekl(a)...
8. dubna 2019 17:47  

Beru to jako ne. Škoda.

Pane Týři, je úplně fuk zda má dítě dvě mámy nebo táty, pokud je má. Dnes není problém s tím jakého pohlaví rodiče jsou, ale zda jsou, zda mají dítě rádi a zda se o dítě starají, zda dohlíží na jeho aktivity, chodí ven, na výlety, kupují zdravé jídlo, zaplatí kroužky. Pokud si tyto úkoly rodiče plní, ať jsou to pro mne za mne čtyři lgbt dominy a pes.

tyrjir řekl(a)...
8. dubna 2019 21:50  

Provokatérská arogance Tajného učitele se opět projevila. Dalším znakem tzv. postfaktické doby je tolerance takovýchto individuí ve veřejném prostoru.

Brandtnerová řekl(a)...
9. dubna 2019 18:20  

„Pokud si tyto úkoly rodiče plní, ať jsou to pro mne za mne čtyři lgbt dominy a pes.“

Rodičem dítěte může být i pes? Zjevně tady někomu chybí sňatky se zvířaty. Pak snad už přidat jen sňatky s nezletilými… Zajímalo by mě, v jaké grupě vyrůstal autor tohoto výroku. Vlastně, raději nezajímalo… :-(

Petr Portwyn řekl(a)...
9. dubna 2019 18:41  

Rodičem dítěte může být i pes?

Vy chcete diskriminovat psy? A vůbec zvířátka?

Michal Komárek řekl(a)...
9. dubna 2019 19:13  

Paní Brandtnerová, pane Portwyne,

nadsázka TU byla srozumitelná a na místě, váš pokus o humor a provokaci je už pouze trapný.

PP řekl(a)...
9. dubna 2019 19:31  

Uff, už jsem myslel, že už nejste. Bez vás by to ono nebylo.

Fakt děcka, nechte toho.

Tajný Učitel řekl(a)...
9. dubna 2019 20:57  

Klid, ona ta paní má obecně dispozici k rychlým konspiracím. Tu si jeden autor vymýšlí spřízněné žáky, tam druhý vzrůstá ve psí smečce. Začínají to tu zaplevelovat patologické osobnosti. Za chvíli z české školy zbude manuál pro studenty psychiatrie v éře blogerské..

PP řekl(a)...
9. dubna 2019 21:48  

Jo, jo.

Tajnej

Brandtnerová

Tajný Učitel řekl(a)...
10. dubna 2019 8:08  

PP tím chtěl pán říci? To je právě ten rozdíl vědí? Člověk sedne, něco napíše na blog, věnuje tomu čas no a pak se to někdo převezme a tak to chodí. Tihle nemocní okopávači kotníků se na kus poctivého psaní nezmůžou, jediné co dovedou, je plivat krátké zemanoidní jedovatiny pod články jiných. Nejde o obsah ani o věc. Jde o terapii.

PP řekl(a)...
10. dubna 2019 8:32  

Vy jste fakt nemocný.
Kromě toho, že jste hloupý.

Michal Komárek řekl(a)...
10. dubna 2019 8:51  

Tak dost, prosím!

Brandtnerová řekl(a)...
10. dubna 2019 18:57  

"Vy chcete diskriminovat psy? A vůbec zvířátka?"

Pane Portwyne, rozhodně ne. Zejména právě po zkušenostech zde jsem usoudila, že je zřejmě lepší jít na kávičku (být panem Týřem, mě naštěstí nikdo nepozval) se psem než s některými diskutujícími.

P. S. Naší kočce náhodou kafe chutnalo :-)

Tajný Učitel řekl(a)...
10. dubna 2019 21:38  

Pozor, aby se ti kávomilní psi proti vám nespikli.

tyrjir řekl(a)...
11. dubna 2019 10:20  

Paní Brandtnerová, pane Portwyne,

nadsázka TU byla srozumitelná a na místě, váš pokus o humor a provokaci je už pouze trapný.


Opravdu? Podle jakých hledisek?

Tajný Učitel řekl(a)...
11. dubna 2019 14:37  

Pane Týři, žít a nechat žít, což? Jinak riskujeme nařčení z náboženské bigotnosti nebo kompenzaci za nejistotu ve vlastní orientaci.

tyrjir řekl(a)...
11. dubna 2019 22:20  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
11. dubna 2019 22:34  


Michal Komárek řekl(a)...
Paní Brandtnerová, pane Portwyne,

nadsázka TU byla srozumitelná a na místě, váš pokus o humor a provokaci je už pouze trapný.

9. dubna 2019 19:13

Pane Týři, žít a nechat žít, což? Jinak riskujeme nařčení z náboženské bigotnosti nebo kompenzaci za nejistotu ve vlastní orientaci. Napsal nick Tajný učitel.

Dovoluji si upozornit společnost Albatros Média a.s., provozovatele České školy, že bude-li pokračovat diskriminace některých diskutujících ze strany jejího šéfredaktora tak, jak se to děje například a nejen v této diskusi, zvážím příslušné kroky k jejímu zamezení.

J.Týř

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.