Konference k 80. výročí vzniku protektorátu Čechy a Morava

pondělí 11. února 2019 ·

Dne 15. března uplyne 80 let od okupace českých zemí nacistickým Německem, likvidace samostatného československého státu a vytvoření protektorátu. K tomuto tématu pořádá NIDV 14. února celostátní konferenci Protektorát Čechy a Morava, která je určena učitelům dějepisu a společenskovědních předmětů základních a středních škol.


Vznik protektorátu znamenal ve shodě s agresivními cíli hitlerovské říše zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Konference se zaměří na povahu tohoto systému a proces, kterým se utvářel pod tlakem nacistické okupační moci. Jejím cílem je objasnit především charakter správy protektorátu a jeho mocenských složek – armády a policie.

Tematikou správy protektorátu se bude zabývat prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc., děkan Právnické fakulty UK a přední odborník na právní dějiny. Na problematiku armády v tomto období se soustředí ve svých vystoupeních pracovníci Vojenského historického ústavu PhDr. Karel Straka, Ph.D., a PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. Činnost policie objasní historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Jan Vajskebr, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

Konferenci bude doprovázetvýstava s názvem Transport smrti Litoměřice – Velešín, zapůjčená Vojenským historickým ústavem, která je věnována především vlně solidarity českého obyvatelstva, jíž se dostalo vězňům koncentračních táborů na konci války.


Další informace naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.