Nejvíc nemusí být dost: Vláda neplní slib na zvýšení učitelských platů. (A asi ho ani nesplní)

úterý 27. listopadu 2018 ·

Týdeník Respekt přináší rozhovor s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, ve kterém zazní také otázky na téma zvyšování učitelských platů. Podle redaktora Marka Švehly vláda neplní sliby, které učitelům dala. Z odpovědí Jana Hamáčka se nezdá, že by ke splnění slibů mělo dojít.


Jan Hamáček (psp.cz)
Často se chlubíte zvyšováním platů a důchodů. Přitom neplníte slib vytáhnout mzdy učitelů do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy. Kdy to chcete udělat?

Učitelé dostali přidáno nejvíc v rámci navyšování platů ve veřejné sféře.

Nejvíc nemusí být dost. Dali jste slib, který neplníte.

To je věc, kterou budeme řešit. Ale je potřeba hledat nějaký celospolečenský konsenzus. Asi by se obtížně obhajovalo, kdybychom jedné skupině, jakkoli v dobré víře, přidávali zásadně více.

Vy jste jim slíbili přidat zásadně více.

Slíbili a děláme všechno pro to, abychom se k tomu dostali.

Neděláte. V rámci dosavadního postupu se na slíbenou hodnotu nedostanete.

Dobře, ale znovu vám říkám: pokud se podíváte, kdo dostal přidáno nejvíce z hlediska procentuálního, tak to byli učitelé.


Celý rozhovor naleznete v týdeníku Respekt

9 komentářů:

laimes řekl(a)...
27. listopadu 2018 v 10:16  

mnozí si koledují o splnění tohoto slibu,který jest evidentně motivován pohledem do finska,lotyšska,estonska,kde učitelské platy patří k těm nejvyšším ve státní správě,ovšem již se nebere v úvahu za těch 50 bájných litrů je,takže ve finsku 100% aprobovanost,což znamená že kromě helsink,máte jen poloviční úvazek a tudíž polovinu platu a přivyděláváte si v místní knihovně či rozvážením pošty na sněžném skútru, v lotyšsku jest úvazek 35 hodin týdně,kdo z vás se na to cítí?tady by mnozá omdlívali při čísle 25,no a v estonsku musí všichni učitelé unět anglicky,takže si všichni v duchu projděte vaši sborovnu a kdo z vás by těch 50 litrů měl,u nás třo z patnácti....

laimes řekl(a)...
27. listopadu 2018 v 10:23  

takže se uklidněme a dejme si pro začátek přijatelný kompromis,místo 50 litrů pouze 40,místo 35 hodin pouze 25 a anglicky stačí úroveň b2 místo c1

tyrjir řekl(a)...
27. listopadu 2018 v 10:29  

V ústech sprosťáka i slovo růže může být sprostým slovem, říkávala moje maminka.

Nejvíc podle pana pana předsedy ČSSD a člena vlády Hamáčka může být / je dokonce nejmíň - když jsou čeští učitelé stále těmi nejméně placenými učiteli v rámci EU a OECD.

J.Týř

Radek Sárközi řekl(a)...
27. listopadu 2018 v 19:21  

Učitelům slíbila 130 % průměrných mezd už ministryně Petra Buzková před 15 lety...

laimes řekl(a)...
27. listopadu 2018 v 22:39  

a za co by učitelé tolik peněz chtěli?

BP řekl(a)...
28. listopadu 2018 v 19:50  

Laimes, za co si chtějí přidávat peníze poslanci a senátoři? A to ne zrovna málo!

laimes řekl(a)...
29. listopadu 2018 v 9:20  

jak s tím souvisí poslanci?kdyby byli učitelé státními zaměstnanci dostali by taky

poste.restante řekl(a)...
29. listopadu 2018 v 10:07  

A proč by učitelé "tolik" peněz neměli chtít, laimesi?
Pořád tady opakujete, že žijeme v kapitalismu. No a tam se pracuje za peníze, že ano. A ne kvůli "poslání".
Přičemž "cena" práce je určena jednak nabídkou a poptávkou a jednak, obzvláště ve sféře služeb, "silou" pracovníků(ka) vymoci si vyšší plat.
Oni třeba popeláři ve Francii nemají příjem větší, než ti u nás, kvůli vyšším nákladům, nebo kvalitnější práci, ale proto, že když jim město nepřidá, tak přestanou odvážet odpadky. No a pak už jen záleží na tom, kdo to vydrží s nervy déle.

To, jestli učitelé jsou, nebo nejsou státní zaměstnanci, není až tak důležité.

BP řekl(a)...
29. listopadu 2018 v 14:39  

Laimes: Poslanci a vláda rozhoduje o našich platech, bohužel.
Takže je tam přímá souvislost. Nemyslíte? Nejsme zaměstnanci žádných kapitalistických podniků, ale jsme placeni jako poslanci z daní občanů naší republiky, tudíž i z vlastních daní.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.