Diplomová práce ministra školství obstála při kontrole

pondělí 30. července 2018 ·

Diplomová práce ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy byla zkontrolována systémem na odhalování plagiátorství Turnitin, přičemž práce jednoznačně obstála. O kontrolu požádal ministr Mendelovou univerzitu v Brně, kde diplomovou práci psal i obhajoval.


Robert Plaga (msmt.cz)
„O prověření mé diplomové práce z roku 2002 s názvem Komparace kolektivního investování prostřednictvím podílových fondů v ČR a EU jsem požádal sám, a to v systému Turnitin, který obsahuje více zdrojů než systém Theses, a práce obstála,“ vyjádřil se ke své práci ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Systém Turnitin porovnává texty s více než šedesáti miliardami aktuálních i archivovaných webových stránek a také s vlastní databází obsahující stovky milionů děl.

„Žádná významnější shoda s žádným zdrojem dostupným online nebyla nalezena. Systém nalezl sice několik kratších shod, nejedná se ale o shodu s jediným dokumentem, ale s obsahem obecně. Manuální kontrola shod nalezených systémem Turnitin ukázala, že se u žádné shody nejedná o plagiátorství, všechny jsou z pohledu akademické etiky v pořádku,“ píše se ve vyjádření Mendelovy univerzity v Brně.

Kratší shody se tak týkají například doslovných citací s řádně uvedeným zdrojem, názvů zákonů, předpisů a dalších dokumentů či institucí nebo nevýznamných shod, které lze považovat za náhodné. Protože systém nezohledňuje datum publikování, diplomová práce byla srovnávána i s mladšími dokumenty, které vznikly až po odevzdání diplomové práce Roberta Plagy, přičemž shodné fráze obsahovaly dvě z nich.

"Kontrola diplomové práce systémem prověřujícím originalitu textu práce neodhalila, dle našeho zjištění, shody, které by byly podezřelé z výskytu plagiátorství,“ sdělil k uvedené práci také mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Další informace naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.