Pedagogické fakulty dostanou víc peněz na platy i praxe studentů

pátek 15. června 2018 ·

Ministr školství Robert Plaga se spolu s premiérem Andrejem Babišem setkali s děkany pedagogických fakult, jednali o dalších podpoře škol vzdělávajících budoucí učitele. V příštím roce by měly pedagogické fakulty dostat víc peněz na platy vyučujících, ale také na posílení studentských praxí. Ministr Plaga chce zvýšit zájem studentů o práci učitele také navyšováním učitelských platů a posilováním prestiže pedagogického povolání.


Robert Plaga (msmt.cz)
„Není možné, aby průměrná mzda toho, kdo učí budoucí učitele, byla nižší, než je průměrná mzda v regionálním školství. To znamená, že ruku v ruce s navyšováním prostředků a platů v regionálním školství se musí zvyšovat i odměňování na fakultách vzdělávajících učitele,“ upozornil ministr Plaga.

Už nyní získávají fakulty vzdělávající učitele peníze navíc na zlepšení platů vyučujících a také na větší zapojení studentů do praktického vyučování a kvalitnější inovativní výuku. Letos se jednalo 165 milionů korun, přičemž 95 milionů jde na navýšení platů na pedagogických fakultách a 70 milionů je určeno na posílení praktické výuky na všech fakultách připravujících učitele. V příštím roce navrhuje ministr na tyto účely vyčlenit celkem 200 milionů korun, tedy o 35 milionů víc než letos.

Přilákat mladé lidi do školství by měly také zvyšující se platy učitelů. „Pokud aspoň 70 % procent absolventů fakult připravujících učitele bude nastupovat do školství, tak se nám podaří zastavit přirozený demografický úbytek učitelů,“ uvedl ministr s tím, že nyní jde učit jen asi polovina absolventů s pedagogickým vzděláním. Loni v listopadu se tarifní platy učitelů zvýšily o 15 %. V příštím roce by se měly navýšit o 10 % v tarifu a další část peněz by měla jít na posílení motivační složky platu. Cílem je, aby v roce 2020 brali učitelé 130 % průměrné mzdy v ČR, tedy asi 45.000 korun.

Zdroj: Tisková zpráva MŠMT

1 komentářů:

Kvaternion řekl(a)...
15. června 2018 v 10:39  

Nedostanou a všichni to víme. Ostatně, dlouhodobý záměr třeba UK je Pedagogickou fakultu zrušit.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.