Rozbor: Samosprávy daly víc dotací na sport než na sociální věci a vzdělávání

středa 2. května 2018 ·

Obce, města a kraje podporují ze svých dotací pro neziskové organizace víc sport než sociální věci, vzdělávání či bydlení. Na tělovýchovu kraje předloni neziskovým organizacím rozdělily přes miliardu korun, na sociální věci a zaměstnanost jim daly zhruba poloviční sumu. Radnice vydaly na sport téměř dvě miliardy, na sociální záležitosti od nich neziskové organizace dostaly zhruba třetinovou částku. Vyplývá to z rozboru financování, jehož projednání měla ve svém programu vláda. Informuje ČTK.


Babišův kabinet se začal rozborem zabývat v lednu. Jednání tehdy přerušil. Chtěl situaci přezkoumat a případně pak přehodnotit vydávané sumy pro neziskové organizace. Jak by vláda v demisi chtěla při financování dál postupovat, zatím nezveřejnila.

Stát, kraje a obce v roce 2016 rozdělily neziskovým organizacím celkem 17,9 miliardy korun. Zhruba 34 procent putovalo do sportu, 30 procent do sociálních věcí, devět procent do vzdělávání, zbytek do ochrany památek a životního prostředí, zdravotnictví, zemědělství či výzkumu.

Krajské výdaje na sport postupně rostou. V roce 2010 byly téměř stejné jako na sociální věci. Činily tehdy zhruba 320 miliard. Do roku 2016 se ztrojnásobily a překročily 1,08 miliardy. Tvořily tak téměř dvě pětiny dotací. Suma na sociální záležitosti se od roku 2010 do předloňska zvedla z 305,6 na 576,4 milionu. Do vzdělávání a na školské služby putovalo předminulý rok 137,2 milionu z krajských dotací, v roce 2010 to bylo 172,3 milionu. Na bydlení se v roce 2016 rozdělilo 63,1 milionu korun.

Obce dotovaly předloni tělovýchovu částkou přes 1,9 miliardy, v roce 2010 to bylo 1,1 miliardy. Loni tak vydaly na sport bezmála polovinu svých dotací. Na vzdělávání a školské služby rozdělily radnice neziskovým organizacím 52,9 milionu a před osmi lety 18,5 milionu.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.