Slováci se inspirují Finskem, podpora učitelů, klíčový význam společenského uznání učitele… A další témata v publikaci ČŠI

čtvrtek 12. dubna 2018 ·

„V budoucnu bude hrát klíčovou roli při vzdělávání příštích generací žáků a studentů zvyšující se uznání role učitele. Jejich úspěšnost bude nezbytně vyžadovat užší propojení s rodiči a místními komunitami a vytváření povědomí o sociální zodpovědnosti. Předkládaná zpráva osvětluje, jak různé vzdělávací systémy reagují na nově vyvstalé nároky na učitele a jak je v tom podporují. Hlavní rolí všech vzdělávacích systémů je vytváření podmínek, které budou podněcovat a umožňovat inovativní snahy. Učitelům se musí dostat nových pedagogických dovedností. Značná pozornost má být při přípravě pedagogů věnována tomu, jak vytvářet u žáků pocit duševní svobody,“ cituje z textu Andrease Schleichera nové vydání Přehledu zajímavostí ze zahraničí ČŠI.


Další z témat Přehledu se týká Slovenska:

Slováci sa pred predstavením národného programu inšpirujú Fínskom

Podle sdělení Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je k předání do mezirezortního připomínkového řízení připravený „Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania“. Ještě před tímto krokem došlo v Bratislavě k odbornému setkání s finskými experty v oblasti vzdělávání. Ministryně školství při této příležitosti zdůraznila, že stěžejním záměrem je vybudovat na Slovensku celoplošný inkluzívní systém podle finského modelu, který je považován za jeden z nejlepších. V nadcházejícím období bude důležité nastavit takové prostředí, aby se jednotlivé body národního programu, rozvrženého na deset let, mohly implementovat.

Celá publikace je ke stažení zde

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
12. dubna 2018 21:13  

finští učitelé musí ovládat nějakou soft skill dovednost etnicky obohacující,výběr jest velký od pletení laponských rukavic až po řízení sobího stáda,na slovači bych to viděl od vázání korbáčiků po vyhánanie a zahánanie ovcí,a co u nás v česku ?Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.