Václav Cílek: Obsese změnou. Školství se ocitlo ve stavu konstantní reformy

čtvrtek 29. března 2018 ·

„Theodore Zorn pozoroval jev, který se začínal silně projevovat už počátkem 90. let minulého století. Nazval jej obsesí změny. Všímal si, že každý nový management má pocit, že musí provést nějaké rychlé, pokud možno radikální změny, jinak bude považován za neefektivní či méněcenný. U bank či firem si přemíru změn srovná trh, ale jiná je situace na ministerstvech, u státních i soukromých televizí a obecně v médiích. Typické je, že změnu je nutné ukázat široké veřejnosti, a tak se většinou týká těch nejvíc viditelných a často nejúspěšnějších projektů a programů. Změny jsou pak primárně zaměřeny na oblasti, které změnu nepotřebují. Některá odvětví jako školství či zdravotnictví se tak ocitly ve stavu konstantní reformy,“ píše Václav Cílek pro Týdeník Echo.


Václav Cílek (gli.cas.cz)
Cílek mimo jiné píše:

Často jde o změny, které pocházejí jen z psychologického přesvědčení, že jsou nutné. Kořeny tohoto přesvědčení bychom nejspíš dohledali u velkých amerických korporací, které měly za cíl předběhnout konkurenci. Politici pak z toho udělali ochranu pracovních míst a začali hovořit o rozvoji společnosti. Původně ryze kapitalistická doktrína získala sociální kabát a začala vypadat jako obecné dobro. Vznikl tak nástroj, který usnadňuje nové ekonomické či politické garnituře vyměnit své předchůdce a tvářit se přitom, že je to čin, jaký akcionáři, zaměstnanci či voliči vyžadují.

Vztah ke změně je součástí kulturní tradice. Některé společnosti, jako třeba západní či v poslední době čínská, změnu oslavují, jiné, například muslimské společnosti, jsou k ní zdrženlivé, protože se ptají: Změna k čemu?

Jinak zní slovo změna v poradním sboru banky a jinak v manželské poradně. Stává se protikladem dříve chválených, ale namáhavých postojů, jako je trpělivost či vytrvalost.

Někteří psychologové dokonce radí, že i rodiny by se měly scházet a diskutovat o společných cílech. Řečeno současnými slovy - i rodinu bychom mohli řídit jako firmu. Která ze současných firem však nabízí stálé a bezpečné místo?

Celý text naleznete v týdeníku Echo

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.